Letnia pora to bardzo często upały i wtedy szukamy ochłody. Można ją znaleźć niesztampowo – na przykład we wnętrzach świątyń. Jednym z takich miejsc, gdzie nawet przy afrykańskich temperaturach panuje błogi chłodek jest Bazylika w Bardzie. A gdy znaleźć się w niej w szczególnych okolicznościach, wówczas i duchowo można odetchnąć. Tak dzieje się – co może kogoś zaskoczyć – nie tylko w trakcie liturgii. Umysł i serce odpoczywają, a może nawet znajdują nowe inspiracje także podczas koncertów, jakie każdego lata odbywają się w Mieście Cudów z racji Międzynarodowego Forum Muzycznego.
Ten – może nieco zbyt długi i górnolotny – wstęp jest potrzebny, aby odnotować pierwszy tegoroczny letni koncert w bardzkiej Bazylice. Zapowiadane przez VVENA.PL wydarzenie miało miejsce tydzień temu, ale zarówno koneserzy, jak i zwyczajni (jak piszący te słowa) słuchacze z całą pewnością przeżyli to godzinne spotkanie z różnorodnymi artystycznymi smakami jako swego rodzaju „muzyczną klimatyzację”. I to nie tylko w znaczeniu związanym z temperaturą powietrza. Jesteśmy bowiem na co dzień „atakowani” wieloma dźwiękami, z których część mieści się w kręgu muzyki, ale niewątpliwie kompozycje mistrzów wykonywane przez osoby określane jako maestro sprawiają rewelacyjne wrażenia i pozostawiają intensywne wspomnienia.
Na organach Bazyliki zagrał prof. Andrzej Chorosiński. Maestro koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, ponadto w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach, jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie, Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku, Adelaide Town Hall. Nagrał też 20 płyt dla takich firm fonograficznych, jak Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Elektrola, Live Records, DUX, Musicon, Dabringhaus & Grimm, Megavox. W 2003 jego płyta CD nagrana w Bazylice w Licheniu otrzymała tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty”. Od 1972 r. prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Warszawie, w latach 1987 – 93 pełnił także funkcję prorektora, a w latach 1993 – 99 rektora tej uczelni. Od 2004 r. jest wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie od 2008 sprawuje też obowiązki kierownika Zakładu Muzyki Sakralnej i Organowej. Tym razem zagrał w Bardzie, mieliśmy zatem okazję słuchać prawdziwego perfekcjonistę gry organowej.
Usłyszeliśmy Kwintet Dęty Filharmonii Narodowej w Warszawie. Formacja w składzie: w składzie: Bartosz Kacperski (trąbka), Mariusz Niepiekło (trąbka), Aleksander Sebesczyk (waltornia), Andrzej Sienkiewicz (puzon), Arkadiusz Więdlak (tuba) działa od roku 1991 i koncertuje na estradach całego kraju. Jest częstym gościem festiwali muzyki kameralnej i konkursów instrumentów dętych. W zeszłym roku odbył cykl występów organizowanych przez firmę Yamaha, związanych z prezentacją instrumentów tejże firmy. Kwintet regularnie występuje także w swojej macierzystej instytucji – Filharmonii Narodowej. Repertuar zespołu jest bardzo wszechstronny i różnorodny. Obejmuje utwory od renesansowych po współczesne. Często sięga po opracowania znanych kompozycji muzyki klasycznej i popularnej. Członkowie zespołu prowadzą również działalność pedagogiczną. Zagrane przez muzyków utwory rozlewały się po wnętrzu bardzkiej świątyni. Od pierwszego do ostatniego taktu pulsowały mistrzowskimi meandrami harmonii i wirtuozerią poszczególnych instrumentalistów.
Przed nami kolejny koncert Bardzkiego Lata Organowego. Już w piątek 15 lipca 2016 r. o godz. 19:00 zagra dla nas dr nauk muzycznych Franz Hauk z Niemiec – wybitny organista, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Monachium. Zapraszamy i polecamy – naprawdę dla pięknej muzyki w pięknym miejscu warto poświęcić czas.
Krzysztof Kotowicz