Sezon ciekawych wydarzeń kulturalnych z dziedziny folkloru sięga zenitu. Przed nami XXI Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Kłodzku, podczas którego w egzotyczne brzmienia wciągną nas zespoły ludowe z Serbii, Turcji oraz Polski.
Niewątpliwie wielkie wrażenia czekają tych, którzy zobaczą i wysłuchają popisów Grupy „HAY-FEM” z Turcji. Zespół został założony w 1979 r. przez osoby mocno związane z kulturą i tradycją Turcji. Jako stowarzyszenie prowadzą działalność edukacyjną w zakresie autentycznej muzyki tureckiej, organizują szkolenia i kursy dla zespołów tanecznych, jak i osób prywatnych chcących poznać podstawowe kroki tańców tureckich. Zespół ma oryginalne stroje, charakterystyczną dla Turcji myśl choreotechniczną. Na repertuar grupy składają się obrazki taneczno-muzyczne pochodzące z większości regionów etnograficznych Turcji. Grupa „HAY-FEM” jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru HAYFEMFEST. Przez pięć edycji imprezy, gospodarze współpracowali z 24 zespołami z 14 krajów świata.
Kolejnym niezwykłym gościem kłodzkiego święta folkloru będzie Artystyczne i Kulturalne Stowarzyszenie „STEVAN STRBAC“ z okolic Belgradu. „STEVAN STRBAC“ zostało założone w 1927 r. i działało pod nazwą Edukacyjno-kulturalne zrzeszenie „BRANKO RADICEVIC“, pierwotnie pracowało jako teatr amatorski. Obecnie grupa przekształcona w zespół folklorystyczny skupia ponad 200 tancerzy, muzyków, skupionych w różnych sekcjach. Na repertuar grupy składają się pieśni religijne, tańce i muzyka byłej Jugosławii, serbskie obrazki taneczne pochodzące z różnych regionów. Zespół niesamowicie żywiołowy i oryginalny. Koncertował niemal w całej Europie m.in. w Rumunii, Grecji, na Węgrzech, w Polsce, Ukrainie, Portugali i Bułgarii.
Piękne i bliższe nam klimaty odda Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „KASZEBE“ z Chojnic stanowiący grupę taneczną założoną przez Marię Renatę Wróblewską w 1977 r. w Chojnicach przy jednej z miejscowych szkół. Nazwa „KASZEBE“ pojawia się od 1990 r. Obecnie w repertuarze grupy są tańce i muzyka kaszubska oraz polskie tańce narodowe. Kostiumy zespołu są wiernymi kopiami strojów kaszubskich, w większości wykonane są przez grupę zaangażowanych rodziców. Zespół kultywuje także dawne zwyczaje i obrzędy. Charakterystyczne kroki i figury poszczególnych tańców opracowane zostały po przeprowadzeniu dogłębnych badań etnograficznych i w oparciu o kontakt z żyjącymi nosicielami tradycji. Muzyka towarzysząca Zespołowi wykonywana jest na autentycznych ludowych instrumentach (burczybas, diabelskie skrzypce, bazuny). Członkami Zespołu są dzieci i młodzież chojnickich szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadpodstawowych i studenci oraz dorośli muzycy.
Nie zabraknie lokalnego akcentu w postaci Zespół Pieśni i Tańca „NOWA RUDA, który jest zresztą organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Nowej Rudzie. Grupa jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Jest jednym z najlepszych ośrodków w Polsce zajmujących się salonową i towarzyską formą tańca polskiego. Zespół jest laureatem wielu wyróżnień i odznaczeń m.in w roku 2011 uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”. Grupa niezwykle prężna – tańczy w niej i śpiewa blisko 100 osób.
Zapraszamy zatem do Rynku w Kłodzku już w czwartek 8 sierpnia 2013 r. na godz. 16:00. Festiwal będzie początkiem kilkudniowej imprezy pod nazwą VIII Dni Twierdzy Kłodzkiej.
Aleksandra Balicka
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji
Komentarze 1