Sztukę można postrzegać jako zjawisko wszechogarniające, niewymagające klasyfikacji i podziałów. Jednocześnie można przyjrzeć mu się z rożnych punktów widzenia celem uzyskania szerszej perspektywy. Można powiedzieć, że sztuka dzieje się wszędzie, ale można powiedzieć także, że sztuka dzieje się wydzielonych obszarach: w przestrzeni prywatnej artystów, w galeriach i muzeach sztuki, w przestrzeni publicznej.
Nad tymi dylematami będą dyskutować uczestnicy i goście IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku. Festiwal skupia wybitnych artystów z kilkunastu krajów. Jest prezentacją sztuki efemerycznej w jej różnych przejawach: performance, instalacje, realizacje dźwiękowe i multimedialne. Działania festiwalu nakierowane są na społeczność miejscową: w skład festiwalu wchodzą działania w przestrzeni publicznej do udziału w których zapraszeni są mieszkańcy Sokołowska i goście. Organizowane będą warsztaty dla dzieci i dorosłych. Festiwalowi towarzyszyć będą pokazy video i dokumentacji, prezentacja projektów artystycznych i instytucji je realizujących. Dyskusja z udziałem artystów, krytyków i teoretyków sztuki dotyczyć będzie przestrzeni, w której uobecnia się sztuka.
Każda edycja festiwalu honoruje klasyka polskiej sztuki. W „Kontekstach” I-III byli to: Jan Świdziński, Zbigniew Warpechowski i Jerzy Bereś. Tym razem postacią centralną będzie Zygmunt Rytka. Twórczość tego neo-awangardowego artysty związana jest z poszukiwaniami twórców z kręgu Warsztatu Formy Filmowej, badań nad medium, fotografią konceptualną. Do najbardziej znanych cykli Rytki należą „Ciągłość nieskończoności”, oraz „Obiekty chwilowe”. Wśród instalacji przedstawiona zostanie rekonstrukcja pracy Marii Pinińskiej-Bereś „Punkt obserwacyjny zmian w sztuce” wykonana przez Bettinę Bereś i Jerzego Hanuska. Po ubiegłorocznym ”Wymuszaniu cudu” Joanna Rajkowska zrealizuje kolejną instalację w Sokołowsku, tym razem w architekturze budynków Fundacji. Na wydarzenia dźwiękowe złożą się koncerty i audio performance, a wśród nich PROJEKT KR 736EJ – Autobus-Pracownia Piotra Lutyńskiego, sięgającego swoją genezą wozu teatralnego, kina objazdowego, muzycznego taboru połączonego z ideą działań Kurta Schwitersa wokół kolumny Merz. Autobus wchodzić będzie w interakcję z publicznością, przyjmując formę utopijnego zjawiska. Ciekawym wydarzeniem w tym bloku będzie wystąpienie Wojciecha Bąkowskiego, jednego z najbardziej znanych artystów młodego pokolenia. W tym roku „Konteksty” rozpoczynają współpracę z Ośrodkiem Sztuki Performance w Bergen, w ramach której wystąpi w Sokołowsku grupa norweskich performerów, a w sierpniu grupa artystów polskich weźmie udział w festiwalu „Between the Sea and the Sky” w Herdla (Norwegia). Jest to pierwszy element 3-letniego projektu wymiany artystycznej. Boris Nieslony zarekomendował udział grupy artystów niemieckich, wspieranych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Oprócz Nieslonego będą to Evamaria Schaller oraz Marita Bullmann. „Konteksty” prezentują realizacje na dużą skalę w przestrzeni publicznej. Tym razem będą to „Armia” Akademii Ruchu i „Szarża stojąca” Łodzi Kaliskiej.
IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku odbędzie się w dniach 25 – 29 lipca 2014 roku. Kuratorem wydarzenia jest Małgorzata Sady. Pełny program wydarzeń i spotkań można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu.