KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

A Księżna Marianna patrzyła z góry

VV Dodane przez VV
30-08-2016
w Wiadomości
Czas czytania: 4 min
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

Trzeci dzień Festiwalu Teatralnego „Mezalians” okazał się największym (obok niedawnego widowiska w Bardzie, które VVENA.PL relacjonowała) wydarzeniem plenerowym w Powiecie Ząbkowickim w tym roku. Co więcej, sobotni program zatytułowany „Trzy bramy – przejście” był multispektaklem rozgrywanym najpierw w jednym strumieniu, następnie rozsypanym po kilkunastu hektarach parku, by ponownie zlać się w całość już w Pałacu Marianny Orańskiej.

Na aurę ponad 3-godzinnego widowiska, które odbyło się w ubiegłą sobotę (20 sierpnia 2016) nakładała się pora dnia, gdyż wszystko zaczęło się przy zachodzącym słońcu, a skończyło się pod rozgwieżdżonym niebem. Począwszy od ceremonialnego wejścia przez główną bramę parku (na szczęście już ogrodzonego, co pozwala nie tylko poprawiać, ale utrzymywać stan tej rozległej przestrzeni przyrodniczo-architektonicznej), liczny korowód artystów, mieszkańców i gości Kamieńca Ząbkowickiego, prowadzony przez Kapelę Hałasów, zatrzymywał się przy kolejnych „stacjach” wędrówki przez legendy, mity i opowieści malujące historię i ducha Kamieńca Ząbkowickiego i całej Ziemi Ząbkowickiej. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że organizatorzy zadbali, by nie ograniczać się w spektakularnej narracji do kręgu ściśle kamienieckiego i tym samym dobudowali w świadomości uczestników poczucie więzi z szerszą lokalną społecznością. Wędrujący ścieżkami parkowymi pochód był obserwowany z jednej z pałacowych bastei przez ducha Księżniczki Marianny Orańskiej. Pod murami pojawiały się też tajemnicze związane z nią postacie czuwające nad bezpieczeństwem licznie przybywających do Pałacu gości. Uczestnicy przemarszu byli też „egzaminowani” przez jedną z tych osób z wiedzy życiowej.

Gdy wreszcie wszyscy dotarli w pobliże Pałacu, zapadał już zmrok. Następny etap każdy uczestnik mógł przejść samodzielnie. Alejki parkowe niespodziewanie rozświetliły się maleńkimi lampionami wskazującymi drogę do kolejnych ognisk wydarzenia. Po przejściu przez symboliczną „mgłę/pajęczynę” znaleźć się można było w …przeszłości szkicowanej kilkunastoma etiudami teatralnymi lub choreograficznymi rozgrywanymi w rozsianych po parku zakamarkach. (Ten etap był bardzo trudny do sfotografowania, a zastosowanie flesza pozbawiałoby tajemniczości i kolorystyki, więc w poniższej fotogalerii jest bardzo mało ujęć). Były zatem mikroscenki odgrywane przez pary aktorów, były mininowelki odtwarzane przez większe zespoły i była jedna prezentacja w gigantycznym dawnym zbiorniku wodnym. Dzięki akustyce, światłom i charakterystycznej scenografii, jedna aktorka w poruszający sposób dotykała wrażliwych kwestii egzystencjalnych związanych m.in. z kobiecością i macierzyństwem. Wszystkie te przedstawienia działy się równocześnie, co pozwalało indywidualnym widzom spacerującym po parku docierać w dowolnym momencie w wybrane punkty lub wracać do tych, które były najbardziej interesujące.

Gdy zabrzmiał dźwięk rogu (wcześniej ustalony sygnał zwołujący całą wędrującą po parku gromadę), wszyscy znaleźli się przy jednej z pałacowych bram. Na łaczce, pomiędzy świetlikami tańczyły muzy, elfy i zjawy. Po szerokim otwarciu bramy przed oczyma ludzi pojawiło się wielobarwny i kaskadowy splot historii i legend związanych z Pałacem Księżnej Marianny Orańskiej. Efekty świetlne, akustyczne, wszechobecne postaci z dziejów i legend lokalnych tworzyły niesamowity konglomerat z współczesnymi ludźmi wyposażonymi w smartfony, kamery i inne atrybuty nowoczesności w sferze mody czy wizerunku. Napięcie rosło i wówczas nad tłumem pojawiła się kamieniecka smoczyca. Rozświetlona od wewnątrz, zatańczyła nad głowami obecnych i prowadzona przez (widzianego już na trasie pochodu) ducha Księżniczki Marianny Orańskiej (w tej roli niezwykle podobna do księżniczki Olga Zając – nastoletnia mieszkanka Kamieńca Ząbkowickiego), smoczyca pląsając dotarła przed fronton Pałacu, następnie wkroczyła w jego krużganki i tam została oficjalnie powitana i uhonorowana laudacjami i tańcami. Pałac wypełniony był przybyszami, którzy spacerowali jeszcze dłuższą chwilę po dziedzińcu, podziwiając przy tym wielkość, piękno obiektu i namiętnie fotografowali się bądź to ze smoczycą, bądź to na tle iluminowanych fontann pałacowych.

Twórcami przedsięwzięcia byli: Jacek Hałas i François Monnet z Akademii Teatru Alternatywnego, którzy też brali w nim udział. Na poszczególnych „stacjach” swoimi talentami dzielili się wykonawcy z Kamieńca Ząbkowickiego i okolic, w tym uczniowie miejscowych szkół, zespół Teatru „Rodzice Dzieciom”, chór „Melodyjka”. Pojawiło się czynnie Stowarzyszenie „Pegaz” z młodzieżą z Paczkowa oraz wspomniana już Kapela Hałasów. Cześcią bajecznego wieczoru była ponadto premiera „Szlaków legend” Teatru „6 i pół” kooperującego z Teatrem Tańca „EGO VU”. Zapewne nie sposób wszystkich wrażeń opisać w medialnej relacji, tym bardziej, iż wśród animatorów i uczestników całego sobotniego wieczoru były setki osób. I każdy może mieć swoje osobiste spostrzeżenia. Warto jednak zaryzykować tezę, iż dla większości (jeśli nie dla wszystkich) owo epickie w swoim formacie, chwilami nieco ludyczne w epizodach, wydarzenie było przede wszystkim nadzwyczajnym spotkaniem z tym, co nazywamy „genius loci” Pałacu Księżnej Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Na trasie widoczne były całe rodziny, grupy znajomych, a więc przypisane znaczenia integracyjnego całemu projektowi jest w pełni uzasadnione. Emocjonalne reakcje dzieci, fascynacja młodzieży i komentarze dorosłych wskazywały na to, iż wspomnień będzie moc, a pojawi się chęć powrotu do miejsca tak intensywnych doznań. Szacunek należy oddać rozmaitym służbom Gminy Kamieniec Ząbkowicki, które przygotowały projekt i czuwały nad bezpiecznym przebiegiem imprezy. To było wielkie wyzwanie logistyczne i pod tym względem trudno mieć zastrzeżenia.

Relacjonowany przez VVENA.PL Festiwal Teatralny „Mezalians” zakończył się następnego dnia, czyli w niedzielę 21 sierpnia 2016 r. Przez tydzień Kamieniec Ząbkowicki był miejscem magnetycznym dla osób szukających kulturalnych przeżyć i dobrych refleksji. Słowo DZIĘKUJĘ! należy się każdej osobie i instytucji, która przyłożyła się do tego sukcesu.

























































Krzysztof Kotowicz

info@vvena.pl

Tagi: performanceteatr
Poprzedni artykuł

Teatralne olśnienia

Następny artykuł

Bardzo „Ostry Dżem“ w Srebrnej Górze

Podobne Posty

Na skraju żałości
Wiadomości

Na skraju żałości, gniewu i euforii – „Mąż mojej żony”

Bohaterowie po wybuchu pierwszych gwałtownych emocji powoli nawiązują nić porozumienia, by w końcu stać się powiernikami swoich rozterek. A dotyczą...

Dodane przez VV
16-02-2025
Gdy kłamca wpada
Wiadomości

Gdy kłamca wpada w swoją pułapkę – „Francuska niespodzianka”

Sztuka o niedzielnym podrywaczu, który przyłapany przez żonę z kochanką, próbuje za wszelką cenę zatuszować przed nią cel ich spotkania....

Dodane przez VV
15-02-2025
Polityk to też człowiek
Wiadomości

Polityk to też człowiek – „Stajenka Cicha”

Życie to farsa, a polityk też człowiek. Zwłaszcza ten w domowych kapciach. Niejeden z buńczucznych bohaterów sejmowych korytarzy pokornieje w...

Dodane przez VV
12-02-2025
I pamiętaj
Wiadomości

I pamiętaj, że ten się śmieje, kto się śmieje ostatni… – „Powiedzmy miłość”

Miłość. Albo, powiedzmy, że miłość…, albo dokładniej – „Powiedzmy miłość”. To spektakl obowiązkowy dla wszystkich dojrzałych mężczyzn, którzy pragną rozstać...

Dodane przez VV
11-02-2025
Następny artykuł

Bardzo „Ostry Dżem“ w Srebrnej Górze

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist