„Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie” autorstwa Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego to przedsięwzięcie z pogranicza filmu, tańca współczesnego, scenografii, pracy naukowej i działań społecznych. Spektakl będący połączeniem filmu dokumentalnego o trudach pracy śląskich kobiet z choreografią wybitnej tancerki Kayi Kołodziejczyk. Choreodokument Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego.
Nigdy wcześniej niezapisana żeńska część procesu technologicznego odzyskuje swoje miejsce na industrialnej mapie Śląska. Podczas spektaklu przemówią dawne zakłady pracy: KWK „Katowice” i Fabryka Porelany „Giesche” ustami swoich robotnic: Irmy i Basi. Praca z materią węgla i porcelany zyskuje statut niezacieralnej części miejscowej tożsamości, będąc jednocześnie kontekstem dla przemian dzielnicy, miasta, regionu. Twórcy w zaskakujący sposób zestawiają specyfikę pracy miejscowych kobiet z trudami i staraniami wybitnej polskiej choreografki i tancerki Kayi Kołodziejczyk, doskonalącej przez lata swój warsztat i technikę. Projekt Urbackiego i Czerwińskiego ukazuje mechanizm funkcjonowania pamięci pracy, stanowi unikatową opowieść o dziejach regionu ukazaną za pomocą nowej formy – choreodokumentu. „Kształt Rzeczy” to kontynuacja ich aktywności artystycznej skupionej wokół Śląska. Autorzy kreują wizję myślenia o mitologii postindustrialnej przestrzeni z perspektywy znaczącego wkładu kobiet w rozwój regionu. Silesia poprzez swoją wielowymiarowość po raz kolejny staje się fascynującym miejscem do snucia wciąż nowych historii zakorzenionych w biografiach mieszkańców.
Widowisko pt. „Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie” zostanie zaprezentowane w sobotę 29 października 2016 r. o godz. 19:00 w Kłodzkim Centrum Kultury. Produkcja: Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, koncepcja i reżyseria: Rafał Urbacki, choreografia i wykonanie: Kaya Kołodziejczyk, realizacja filmu, zdjęcia, montaż: Anu Czerwiński. W filmie występują: pani Barbara Ropka, była pracownica Fabryki Porcelany „Bogucice” i pani Irmgard Jaworska, była pracownica KWK „Katowice”; tancerki w filmie: Natalia Handzlik, Katarzyna Koziorz. Czas trwania: ok. 60 minut.
Projekt zrealizowany w ramach 3. edycji Festiwalu Nowej Scenografii 2015 – cykl Mitologie Industrialnej Przestrzeni przy wsparciu UE w ramach projektu SharedSpace (PQ). Działanie zainicjowane i prezentowane w przestrzeniach byłej KWK „Katowice”, a obecnie siedziby Muzeum Śląskiego.