Wystawa jest ilustracją poszukiwań artystki w obrębie dziedziny ekspresji, gdzie siła koloru przeplata się z zagadką. Malarstwo Marceliny Groń osadzone w skali dużego formatu to wejście w świat przenikających się warstw dynamicznego gestu i podróż w głąb emocji i ukrytych znaczeń.
Stając przed obrazami Marceliny Groń nietrudno dostrzec pewien szczególny rodzaj gestu, którego siła oddziaływania daje podstawę do namysłu nad emocją. Usytuowane w skali dużego formatu warstwy malarskie tej autorki można opisać jako nakładające i przenikające się w tym samym stopniu. Chęć wskazania sensu pewnej struktury elementarności obrazów artystki domaga się wręcz objaśnienia śladu ekspresji jako zagadki. Jednocześnie widać, że Marcelina Groń przenosi w swoje kompozycje fragmenty rzeczywistości, które pozbawione enigmatyczności są raczej czymś jednoznacznym. Świat przedstawiony Marceliny Groń można zatem opisać jako jednolitą grę wewnętrznego i nieokreślonego stanu przeplatającego się z sytuacją czytelnej prezentacji oblicza człowieka (głównie kobiety) lub obiektu, który bez problemu odnajdujemy w granicach codzienności. Wszystko to uzupełnione jest „malarską manuskrypcją”, czy bliżej nieznanym językiem, który może być przez odbiorcę odczytany indywidualnie poprzez nadanie znaczenia lub też stanowić obraz pewnego szyfru myśli lub przeżyć autorki. Poczyniona tu interpretacja twórczości Marceliny Groń to jedna z możliwych propozycji odczytu malarstwa niosącego znaczną silę oddziaływania, tyleż niezwykłego, co dającego satysfakcję z refleksji nad emocją, ekspresją ornamentu i gestu lub ukrytym znaczeniem.
Wernisaż wystawy malarstwa Marceliny Groń odbędzie się w piątek 16 grudnia 2016 r. o godz. 18:00 w Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie Zdroju. Ekspozycja będzie dostępna do 16 stycznia 2017 r.