To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w powojennej historii Zamku Książ! Po kilkudziesięciu latach do zamku powrócą obrazy z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i jego żony księżnej Daisy. Łącznie w Książu zawiśnie aż 38 obrazów związanych z jego historią lub fascynacjami dawnych właścicieli obiektu, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które wybrane zostały do ozdobienia zamkowych sal.
Wystawa „Metamorfozy Zamku Książ” będzie składać się z trzech części – wyjaśnia dr Beata Lejman, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kuratorka wystawy: Prezentację rozpoczynamy w tzw. Sali Wystaw, gdzie pokażemy m.in. scenę z „Metamorfoz” Owidiusza z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks i cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego. Druga część wystawy eksponowana będzie w salonach reprezentacyjnych pierwszego piętra (Trakt Barokowy), które ozdobią dzieła wpisujące się w program treściowy stworzony w XVIII w. przez zespół artystów zatrudnionych przez Konrada Ernsta Maximiliana von Hochberga. Zobaczymy tam portrety, martwe natury, przedstawienia mitologiczne, animalistyczne, alegoryczne i pejzażowe. Kolejna część wystawy pokazywana będzie w Sali Konrada, gdzie stworzymy Galerię Sławnych. Tam będzie można oglądać portrety legendarnych władców z dynastii Przemyślidów oraz Piastów, którzy położyli fundamenty kultury na Śląsku. Relacje Hochbergów z Habsburgami i Hohenzollernami naświetlone zostaną na tle ważnego dla epoki feudalnej mitu cesarskiego aż po jego totalitarny kres w XX w. Po 70 latach obrazy wiszące przed 1942 r. powrócą do zamku, a on sam zapełni się prawdziwymi eksponatami świadczącymi o jego niesamowitej historii.
Otwarcie wystawy pt. „Metamorfozy Zamku Książ” nastąpi w sobotę 11 lipca 2015 r. o godz.10:00 w Wałbrzychu na Zamku Książ. Ekspozycja jest przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, można będzie zobaczyć 38 obrazów i 2 rzeźby ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wśród nich znajdzie się 10 obrazów z kolekcji Hochbergów, 4 barokowe portrety członków różnych gałęzi tego rodu oraz inne prace wytypowane do ozdobienia zamkowych wnętrz. Przygotowania do otwarcia ekspozycji w Zamku Książtrwają już od wielu miesięcy, ponieważ trzeba było stworzyć odpowiednie warunki prezentacji cennych dzieł sztuki – bardzo precyzyjnie zdefiniowane pod kątem konserwatorskim i spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa. Warto dodać, że to dopiero pierwszy etap „metamorfoz” Zamku Książ!