Zapraszamy na wystawę czasową zorganizowaną z okazji jubileuszu powstania Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Zaprezentowano na niej najcenniejsze eksponaty, które nie są wystawiane na stałych ekspozycjach muzealnych.
Można podziwiać m.in. cenny sztucer świdnickiej firmy „Borzutzky”, czy unikalne plany oblężeń z 1758 r., na których widoczna jest ówczesna panorama Świdnicy. Zwiedzający będą mogli obejrzeć sprzęt pożarniczy używany w XVIII w. do gaszenia pożarów w Kościele Pokoju. Entuzjastów militariów ucieszy widok zrekonstruowanej partyzany znalezionej w okolicach Fortu Szubienicznego w Świdnicy. Ekspozycję uzupełniają wybrane widokówki z bogatego zasobu muzealnego oraz obrazy świdnickiego malarza Antoniego de Bradé. Ekspozycję przygotował kustosz dyplomowany dr Dobiesław Karst z Działu Historii Świdnicy.
Kustosz Agnieszka Dudzińska z Działu Dawnego Kupiectwa prezentuje eksponaty dotyczące szeroko pojętego zagadnienia handlu: opakowania po produktach znanych firm, które istnieją na rynku do dnia dzisiejszego. Także dawną mapę i tablicę odległości, według których podróżowano oraz obliczano dystans między miastami europejskimi. Kustosz dyplomowany dr Radosław Skowron z dzaiłu Metrologicznego przygotował, w formie aranżacji sklepu, wystawę wag stołowych. Z kolekcji ponad stu wag równoramiennych, złożonych, pokazano trzydzieści, po gruntownej konserwacji, według przyjętej systematyki: A – Pfanzeder (4), B – Beranger (16), C – Roberval-Westphal (9) oraz, stanowiący prawdziwą perłę z powodu unikalności, D – Rademacher. Symbolicznym podsumowaniem półwiecza działalności muzeum jest wystawa plakatów, zaproszeń i informatorów do wystaw czasowych oraz publikacji wydanych przez Muzeum Dawnego Kupiectwa, przygotowana przez Zbigniewa Malickiego z Działu Naukowo-Oświatowego. Informacje o ekspozycjach swoich działów przygotowali: dr D. Karst, mgr A. Dudzińska, dr R. Skowron, mgr Z. Malicki.
Wystawę pt. „Muzeum Dawnego Kupiectwa. Półwiecze działalności”, otwartą 12 maja br. można oglądać do 27 sierpnia 2017 r. w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.