Bez dotacji i sponsorów, z grupą zaprzyjaźnionych muzyków i historyków, pasjonaci promują piękno architektury i walory instrumentarium organowego zabytkowego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim.
Scenariusz i reżyseria to efekt pracy Natalii Jakubowskiej i Pawła Ożgi, a całość wyprodukowało Classical Sound Studio specjalizujące się w nagraniach muzyki klasycznej i powiązanych z nią wydarzeniach artystycznych. Twórcy poprzedzili rejestrację filmu badaniami nad historią kamienieckiej świątyni, nad czym skupiła się historyk, która w filmie jest także lektorką. Paweł Ożga zajął się dziejami i atutami instrumentu organowego w konsultacji pracownikami naukowymi Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. Julianem Gembalskim, dr Michałem Duźniakiem oraz z Danielem Strządałą. Muzyczne dzieje miejsca przybliżają lokalny historyk Łukasz Pintal, muzykolog i znawczyni kultury muzycznej śląskich cystersów dr Ewa Hauptman-Fischer oraz organista związany z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Mateusz Żegleń. Wykonawcami warstwy muzycznej nagrana przez Classical Sound Studio są dr Mateusz Rzewuski, dr Tomasz Głuchowski, Daniel Strządała, Arkadiusz Popławski, Mariusz Wycisk oraz Schola Gregoriana Sandomiriensis pod kierunkiem Tomka Sokołowskiego.
Jak się okazuje, obok coraz popularniejszego wśród turystów Pałacu Księżnej Marianny Orańskiej, w tym mieście jest jeszcze jedna perła podarowana przez historię. Niemal półgodzinny profesjonalny film pod tytułem „Cysterskie dziedzictwo – Muzyka i sztuka w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i Jakuba Starszego w Kamieńcu Ząbkowickim” był realizowany przez kilka miesięcy wiosną tego roku. Premierę na platformie You Tube miał w ubiegłym tygodniu i zyskał już kilkaset odsłon.
Byłem zachwycony, że trafiłem na tę stronę . Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Koniecznie będę polecał to miejsce i często odwiedzał, żeby poczytać nowe rzeczy.