„Tristan, Izolda,…” to nie tylko opowieść o miłości dwojga kochanków. Wiele osób postrzega ją właśnie poprzez pryzmat nieszczęśliwego zakochania dwójki młodych ludzi. Spektakl daje widzowi większą możliwość interpretacji i pozyskania własnej oceny. Postawione zostają pytania: czy historia ta istotnie jest opowieścią o kochankach, którzy stają się ofiarami miłości?
Kto jest ofiarą, a kto sprawcą, i co tak naprawdę stanowi przyczynę nieszczęść – miłość czy złamanie zasad, dzięki którym zachowuje się utarty porządek? Jak postrzegać to uczucie? Jako niesamowicie piękne w swym tragicznym wymiarze, czy raczej odnaleźć w nim analogie do zarazy, która niszczy wszystko wokół, burzy silne struktury, wszelkie zasady i ład.
Teatr w Kłodzku działający w ramach instytucji Kłodzko 2016 podjął się adaptacji znanej celtyckiej legendy. Spektakl inspirowany jest tradycyjnym teatrem japońskim. Dzięki temu historia ta ma szansę nabrać wymiaru uniwersalnego, sprowokować widza do przemyśleń: czy wszyscy bez względu na czas, odległość, kulturę jesteśmy różni, czy tacy sami? Należy w tym miejscu podkreślić wielkie wyróżnienie przedsięwzięcia ze strony Ambasady Japonii w Polsce, która objęła spektakl patronatem honorowym. Swoją formą „Tristan, Izolda,…” będzie nawiązaniem do teatru Bunraku. Udział muzyków grających na żywo, to kolejny zabieg zaczerpnięty z tradycyjnego teatru japońskiego. Istotnym elementem będzie także choreografia inspirowana teatrem Kabuki. Główne postacie odegrane zostaną przez lalki projektowane i wykonane przez japońskich scenografów: Nori Sawa – wybitnego reżysera i scenografa spektakli lalkowych oraz Yumi Hayashi – Mraz – scenografkę i rzeźbiarkę.
Jak już informowaliśmy na Portalu VVENA.PL – premiera spektaklu „Tristan, Izolda, …” będzie miała miejsce już w niedzielę 29 września 2013 r. o godz. 17:00. Natomiast kolejny spektakl następnego dnia, czyli w poniedziałek 30 września 2013 r. o godz. 18:00. Oba przedstawienia na Scenie Kłodzkiego Centrum Kultury. Adaptacja, reżyseria: Michał Tramer, scenografia: Nori Sawa. Obsada: Aleksandra Pejcz, Joanna Półtoranos, Joanna Załucka, Łukasz Jarzyński, Kamil Katolik, Bartosz Socha. Muzyka: Roho Konar i Agata Bilińska. Wykonanie scenografii: lalki – Yumi Hayashi-Mraz, kostiumy – Małgorzata Bekalarska, dekoracje – Kamil Bednarek, choreografia: Magdalena Górnicka Światła: Piotr Sadlik, Sebastian Hewko. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje.
Ikona: Magda Tramer – Teatr w Kłodzku
Komentarze 1