Krótka opowieść o teatrach niszowych, odrzuconych. Przez kogo? Sami zobaczycie. Bo wolność i niezależność artystyczna różnie kosztuje, czasami 2 zł., albo 5 zł, jak karma dla psa lub kota, czasami więcej, w zależności co to za wolność i niezależność. Ważne, że „sierść” się jeszcze jeży.
Marian Lech Bednarek ur. 1956 w Zgierzu, poeta , malarz, prozaik, scenograf, twórca teatralny (Teatr Mariana Bednarka). Teatr powstał w 1992 roku w Rybniku. (pierwsza nazwa „Paparapa”) Od 1996 działa przy Fundacji EDF Polska. Głównym tworzywem teatru jest metafora, podbudowana dynamiczną plastyką scen i grą aktora, ale także światłem, tańcem, ruchem i słowem. Fabuła i muzyka (a właściwie specyficzny dla tego teatru rytm) stanowią spoiwo i urodę każdego spektaklu. Teatr zrealizował 20 spektakli , 3 etiudy, 3 performance i 3 happeningi..
Spektakle: Strojenie, Muchy-Dwoje, Szprotowisko, Pozytywka, Źródło, Pressum, Spektakl O…, Pytajnia, Był sobie facet, GUK–Kompozycje Krawca, Opowieść o kolorach cz. I, Opowieść o kolorach cz. II (niezależna),Człowiek i Papier, Drżenie, Skóra, Ballada o kwadracie, Najbliższa przestrzeń (etiuda), Wena), Czarny Punkt (etiuda), Korespondenci, Ojojoj w akcji (performance), Piosenka Ajajaj (performance), UPY, Rurarze, Głęboka Wysokość Szerokiej Długości, Czekoladowy Silnik ( happening) Niedotowane, Piosenka o szmacie (performance).
Całe widowisko pt. „Niedotowane” będzie można obejrzeć w czwartek 24 listopada 2016 r. o godz. 18:00 w Nyskim Domu Kultury.