Twórczość Grzegorza Ratajczyka wynika przede wszystkim z jego ducha, wypełnionego poszukiwaniem wartości transcendentnych i niezaspokajalną potrzebą ich wyrażania.
Nauka i sztuka są obszarami rozpoznawania rzeczywistości. Różnią się metodyką postępowania i instrumentarium, wszakże cel ich jest tożsamy. Istotna różnica między tymi obszarami polega na tym, iż w sztuce dominuje intuicja i pojawia się element metafizyczny, wymiar transcendentny, czyli rozpoznanie zmysłowe w dominującym stopniu. Różni artyści, wypowiadający się w różnych dyscyplinach, dążą do zamknięcia przekazu w zwartej, czytelnej formie. Ich twórczość miewa różne cele, najpełniejszy wymiar osiąga jednak wówczas, gdy zajmuje się refleksją fundamentalną, dociekającą sensu i źródeł Bytu. Taka twórczość, z natury swej transcendentna, może służyć refleksji – również religijnej – ale też może być czystą kontemplacją piękna, które jest Boskim atrybutem. Na ten właśnie aspekt twórczości Grzegorza Ratajczyka, a także na to, co on sam nazywa „materią malarską”, warto zwrócić szczególną uwagę. Ta sztuka zachęca nas do dotknięcia innej rzeczywistości. Dotknijmy… Tak pisze prof. Janusz Stankowski
Grzegorz Ratajczyk – malarz, grafik i rysownik. Urodzony w 1960 roku w Krotoszynie. W latach 1970-75 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Liceum Plastyczne w Poznaniu). Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu) na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, kierunek Malarstwo w latach 1980-85. W 1985 roku obronił z wyróżnieniem dyplom z malarstwa w pracowni Prof. Norberta Skupniewicza. W 1986 roku otrzymał twórcze stypendium zagraniczne dla najzdolniejszego absolwenta im. M. Dokowicz. Od 1985 r. pracuje na rodzimej uczelni. Od 2011 roku prowadzi XIII Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku. W 2014 uzyskał tytuł Profesora Sztuk Plastycznych. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkuset wystaw zbiorowych, organizator i uczestnik plenerów malarskich w kraju i za granicą.
Na koniec słów parę o „materii malarskiej”. Określenie to kojarzy się najczęściej z tzw. „malarstwem materii”. Jestem przekonany, że Grzegorz Ratajczyk rozumie je szerzej, jako przestrzeń rozwiązywania problemów malarskich (jeden z tytułów wystaw Artysty brzmiał: „Węzeł malarstwa”). Te problemy wynikają z kompozycji światła i koloru budujących obraz, zaś materia płótna pokrywanego farbą, raz laserunkowo przeźroczysta i gładka, innym razem o głębokiej fakturze nakładanej szpachlą, to środki wiodące do celu, jakim jest wizualny przekaz intencji, wynikający z metafizycznego przeżycia jego autora.
Wernisaż wystawy malarstwa i rysunków Grzegorza Ratajczyka „Zapatrzenie” – piątek – 8 kwietnia 2022 – godz. 18:00 – Galeria Fotografii (Rynek 44) – Świdnicki Ośrodek Kultury – Świdnica