Książki, których nikt jeszcze nie czytał …. i książki, o których nikt jeszcze nie rozmawiał…
Będą bohaterkami nowego cyklu spotkań autorskich prezentujących premiery wydawnictwa Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Co roku kilkanaście książek dolnośląskich autorów materializuje się w tej oficynie. Program na rok 2024 jest wyjątkowo atrakcyjny. „Nowe Tropy” poprowadzą nas w stronę spotkań z autorami w ciekawych miejscach, które podkreślą i wzmocnią atmosferę prezentowanych książek. Rozmowy uatrakcyjnią działania performatywne: koncerty, czytania, multimedia, prezentacje i rozmowy.
- czwartek – 18 stycznia 2023 – godz. 19:00 – Bierhalle – Rynek- Ratusz 26 – Wrocław: Przemysław Wojcieszek „Świnie wojny”– spotkanie z autorem i jego najnowszą powieścią poprowadzi Darek Foks, fragmenty książki przeczyta Jacek Zawadzki. „Świnie Wojny” to pierwsza z serii powieści o frydlandzkim komisarzu policji – Kajetanie Borovce. Rozgrywa się na Trójstyku, występują w niej żyjący tam zgodnie Czesi, Polacy i Niemcy. Ta bajkowa opowieść z genialnymi ilustracjami Krzysztofa Ostowskiego wzruszy Was i rozbawi. Autor zaręcza, że w nowym roku nie przeczytacie niczego lepszego. Przemysław Wojcieszek – reżyser, scenarzysta i pisarz. Autor czterech książek, kolekcjoner heavy metalowych relikwii, z których najcenniejszą jest kosmyk włosów Peter’a Steele.
- sobota – 20 stycznia 2023 – godz. 16:00 – Klub Muzyki i Literatury, pl. Tadeusza Kościuszki 10, Wrocław – Waldemar Okoń „Dniewnik”– spotkanie z Waldemarem Okoniem poprowadzi Robert Gawłowski. „Dniewnik” czyli kronika niezapowiadanych śmierci – część druga, lata 2019-2022 – nota odautorska Dziennik pisany przeze mnie od września 2019 roku do września roku 2022, bliski rozległej tradycji gatunkowej jakim były literackie sylwy („silva rerum”,„las rzeczy”), złożony z kilkuset fragmentów będących artystycznymi zapisami kolejnych, przemijających dni. Projekt literacki nawiązujący do koncepcji Romana Opałki i jego „liczonych obrazów”. Fragmentaryczność „Dniewnika” nie pozwala na klasyczne streszczenie treści książki. Można jedynie powiedzieć, że mamy tu do czynienia z wieloma opowieściami – każdy fragment stanowi całość względnie autonomiczną i skończoną, powiązanymi osobą Autora oraz biograficznym wymiarem tekstu. Prezentowana książka, to w warstwie stricte artystycznej kontynuacja, jak to określał Karol Irzykowski, „wielkiego tematu”, obecnego nie tylko w niegdysiejszych sylwach, ale w bliższej nam rzeczywistości w dziełach literackich nowatorów, którzy odchodząc od klasycznej fabuły i form narracyjnych starali się stworzyć prozę na miarę swoich czasów – hybrydyczną i niezhierarchizowana, amorficzną i jednocześnie będącą summą doświadczeń artystycznych i życiowych współczesnego człowieka. Waldemar Okoń – pisarz, poeta, historyk sztuki, krytyk artystyczny, kurator wystaw sztuki współczesnej, profesor nauk humanistycznych specjalizujący się w historii sztuki XIX i XX wieku. Twórca koncepcji i redaktor naczelny wychodzącego od roku 2006 kwartalnika Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego „Quart”. Obecny Prezes wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i redaktor naczelny kwartalnika „Format Literacki”.
- czwartek – 25 stycznia 2023 – godz. 18:00 – Dom Edyty Stein – ul. Nowowiejska 38 –Wrocław – Juliusz Woźny „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy”– spotkanie poprowadzi Robert Gawłowski. Edyta Stein, czyli Święta Teresa Benedykta od Krzyża jest jedną z najbardziej znanych wrocławianek. Przyszła na świat w rodzinie żydowskiej, ale jako nastolatka zadeklarowała się jako ateistka. Studiowała najpierw na uniwersytecie wrocławskim, potem w Getyndze. Poszukiwanie prawdy na drodze naukowej doprowadziło ją do nawrócenia na katolicyzm, a następnie do wstąpienia do zakonu karmelitańskiego. W klasztorze kontynuowała pracę naukową, konfrontując fenomenologię z tomizmem. Dorobek naukowy stawia ją wśród najwybitniejszych umysłów dwudziestowiecznej Europy. Jako osoba żydowskiego pochodzenia została aresztowana i wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie została zamordowana. Uznana za męczennicę przez Kościół Katolicki została kanonizowana w roku 1991. Juliusz Woźny – wrocławianin z wyboru, historyk sztuki, dziennikarz, rzecznik prasowy, malarz artysta. Pisze o sztuce i historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Autor i współautor kilku komiksów – między innymi „Pierścień generała Hallera”, „Gwiaździsta eskadra”, „Wyrok”, „Odwet”, „1241” i „Orędzie”. Wszystkie one opowiadają o historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy wrocławskiej.