9 i 10 maja 2020 r. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy pokazał premierowo 2-częściowy spektakl online „Nowy Dekameron” – inspirowany nowelami Giovanniego Boccaccia, zawartymi w „Dekameronie”.
„Nowy Dekameron” to pierwsza w Polsce premiera spektaklu online, przygotowana już po ogłoszeniu pandemii. Jest realizacją zespołową. Składają się na nią nowele i pieśni wybrane z „Dekameronu” – słynnego zbioru stu opowieści Giovanniego Boccaccia. Każda z nich została opracowana na nowo według autorskiej koncepcji aktora, który ją wybrał, sfilmował i często też montował, wykorzystując rozmaite środki artystyczne. Ta różnorodność to dowód zarówno twórczej siły zespołu legnickiego teatru, jak i bogactwa wyobraźni Boccaccia – wirtuoza stylu, mistrza w konstruowaniu malowniczych postaci i humorystycznych wypadków.
„Dekameron” powstał w połowie XIV, w świecie dotkniętym epidemią, jako rodzaj duchowej odskoczni, powrotu do świata, w którym panował jeszcze ład i rozum, a największą siłą sprawczą była miłość. Dziś my, zamknięci w domach, mamy szanse skonfrontować z tym dziełem nasze doświadczenie epidemii. Pragniemy udowodnić, że „czas zarazy” pomoże nam przetrwać właśnie opowieść, w której wspólnie odnajdziemy siłę integrującą ludzi przymusowo izolowanych, pozbawionych zwykłego punktu oparcia – dotychczasowego rytmu życia.
Pierwszą premierę teatralną zrealizowaną w sieci w Polsce już po ogłoszeniu pandemii. Spektakl cieszył się dużą popularnością wśród oglądających, zyskał bardzo dobre recenzje. W części spektaklu wykorzystano nowy przekład arcydzieła Boccaccia, powstały specjalnie na tę okazję. Dokonała go wybitna tłumaczka Anna Wasilewska. W pozostałych partiach korzystano ze starego (1930) przekładu Edwarda Boyé, często przez realizatorów uwspółcześnianego.
Teraz – zgodnie z zapisami umowy (spektakl został zrealizowany w ramach programu operacyjnego MKiDN „Kultura w sieci jest możliwość obejrzenia widowiska nieodpłatnie do 31 marca 2021 r. – w dwóch wersjach dostępnych TUTAJ – bez napisów i z napisami, skierowanymi przede wszystkim do osób niesłyszących i niedosłyszących.