Lecha Janerki nikomu przedstawiać nie trzeba. Pochodzi z Wrocławia, jest wybitnym kompozytorem, basistą i autorem tekstów.
W 1979 założył zespół Klaus Mitffoch. W składzie z Janerką zespół nagrał jedną płytę (Klaus Mitffoch), która przez wielu uznana została za jedną z najważniejszych w historii polskiej muzyki rockowej. W 1986 roku, po odejściu z zespołu, Janerka wydał Historię podwodną – płytę sygnowaną już własnym imieniem i nazwiskiem. Album ten, o znacznie spokojniejszym (muzycznie i tekstowo) charakterze, oceniony został bardzo wysoko zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy. Innowacją było zastąpienie gitary przetwarzaną elektronicznie wiolonczelą, na której grała i do dzisiaj gra, Bożena Janerka. Niemal wszystkie zawarte na płycie utwory znalazły się na krajowych listach przebojów (np. Konstytucje, Niewole, Ta zabawa nie jest dla dziewczynek). Od tamtego czasu artysta działa już pod własnym szyldem. Jak mówi o sobie: „Gram od 1983 r. Mam bardzo mocne sześćdziesiąt osiem lat i urodziłem się we Wrocławiu, gdzie dalej mieszkam. Zajmują mnie refleksje na temat granic tolerancji, poznania i autodyscypliny. Czasem piszę piosenki. Czasem się podobają. Nadal z uwagą wsłuchuję się w powiewy nowości i nadal jestem samoporządkującą się formą chaosu”.
We Wrocławiu, swoim rodzinnym mieście, Artysta zagra swoje największe utwory i bez zbędnego hałasu, fety i wiwatów podziękuje swojej stałej od lat publiczności. Będzie to ostatni taki koncert Lecha Janerki.
Recital Lecha Janerki „Ostatni taki koncert” – sobota – 2 kwietnia 2022 – godz. 18:00 – Narodowe Forum Muzyki – Wrocław