W galerii sztuki papieru Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju od 15 stycznia br. można będzie podziwiać niezwykle intrygującą wystawę pt. „Papierowe haiku” oraz nie mniej fascynującą ekspozycję ekslibrisów o tematyce przyrodniczej.
Haiku – to japońska poezja, która w zwięzły sposób maksymalnie celnie wyraża myśli. Związane jest z filozofią zen, która w sztuce charakteryzuje się subtelnością, estetycznym minimalizmem i wyzbyciem się własnego „ja”. Wystawa „Papierowe haiku” jest wizualizacją tych wartości, a prezentować będzie twórczość Małgorzaty Antoszewskiej-Monety, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego). Pobyt artystki w Japonii, gdzie uczyła się sztuki wytwarzania japońskiego papieru washi w pracowni Isao Nakamury, a także kaligrafii i drzeworytu, zdecydował o jednej z jej artystycznych ścieżek, na której dominują elementy kultury dalekowschodniej. Poza sferą papierową artystka zajmuje się malarstwem, unikatową fotografią oraz grafiką.
Koty buszujące między książkami, konik polny skryty wśród traw, sarna przemykająca między drzewami, opatrzone łacińską formułą „ex libris” i nazwiskiem właściciela księgozbioru. Motywy przyrodnicze zamknięte w miniaturowej formie graficznej, wymagającej niesłychanej biegłości technicznej. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju posiada w swoich zbiorach blisko 6,6 tys. ekslibrisów, czyli znaków własnościowych książek. Fascynacje przyrodnicze znajdują wyraz w twórczości wielu europejskich grafików, których prace zostaną zaprezentowane na wystawie. Poruszają się oni biegle nie tylko w urzekającym świecie roślin i zwierząt, ale przede wszystkim w wyjątkowo trudnej, bo wymagającej operowania skrótem, detalem, grą skojarzeń, dziedzinie sztuki jaką jest ekslibris – graficzny „strażnik” książki.
Znakomita większość prezentowanych znaków książkowych pochodzi z kolekcji Andrzeja Włodarskiego, wrocławskiego kolekcjonera i introligatora, który w latach 2017-2019 przekazał w darze dla muzeum przeszło 6 tysięcy ekslibrisów. Uzupełnieniem wystawy będzie twórczość kłodzczanina Damiana Kaszuby, w swoich pracach posługującego się nietypową techniką jaką jest wypalanie rozmaitych motywów m.in. w papierze czerpanym. Motywy przyrodnicze są jednym z głównych kierunków zainteresowania artysty.
Wystawy czasowe „Papierowe haiku i przyrodnicze exlibrisy” – Muzeum Papiernictwa – Duszniki-Zdrój – wystawy dostępne do 15 lipca 2022