KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

Pieśń o kobiecej intuicji

VV Dodane przez VV
10-05-2014
w Wiadomości
Czas czytania: 4 min
2
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

Tajemnica natury kobiecej i była, i jest, i będzie – dla mnie – jednocześnie przedmiotem emocjonalnej fascynacji, tęsknoty za naukowym poznaniem prawdy i inspiracją dla zachwytu nad wielonurtowym pięknem. I oto niespodziewanie, absolutnie zaskakująco i wbijając mnie w fotel, przypomniano mi, że całe to męskie dociekanie, prowadzone tą czy inną metodą, jest niczym wobec cudu pewnego kobiecego daru. Mówi się o nim, że mężczyźni nim nie dysponują. Nie wiem jednak czy przypadkiem nie jest to kulturowym stereotypem, chyba że…

Kolejne spektakle baletowe, będące dziełem zespołu kreowanego przez Karolinę Sierakowską-Dawidowicz, wprawia mnie w stan wyższej konieczności. Nie można bowiem po każdym z nich przejść do porządku dziennego nad tym, co „przed” widowiskiem jawiło się jako „oczywiste”, a „po” staje się „nie_oczywiste” lub „nad_oczywiste”. Tak też się stało po „Raganie” i to z siłą zwielokrotnioną oglądaniem następnego z cyklu wydarzeń, jakie mają miejsce w Mieście Artystów, czyli w Lądku Zdroju. Tam bowiem powstają i językiem baletu objawiane są światu niezwykłe przesłania. W żadnym przypadku nie podejmę się streszczania widowiska scenicznego, a załączone poniżej zdjęcia (m.in. ze względu na ich niedoskonałość***) proszę jedynie traktować jako przyczynek do wrażeń i idących za nimi przeżyć, jakie były mi dane podczas prezentacji „Ragany”.







































Mogę natomiast zaryzykować nawiązanie do treści zdarzeń opowiedzianych na lądeckiej scenie, aby z nich wywieść myśl, wzbudzoną głęboko skomponowanym splotem ruchu ciał, odcieni świateł, efektów multimedialnych, brzmień muzycznych i snutej z off-u narracji. Doskonała kompozycja wszystkich tych elementów była dowodem czaru (nie mylić z magią!), rozpraszającego płytkie, prozaiczne i sztampowe traktowanie kobiet, co ma miejsce zawsze, gdy taranuje się je: czy to bezwzględnością ideologii (w tym spektaklu ubranej w kościelne szaty, co – niestety – zahacza o polit-poprawność); czy ogłupiającym schematem sprowadzającym je do roli przedmiotu. Tak czy inaczej, tytułowa „Ragana” jest przewodniczką, chwilę potem wzorem, po czym staje się inspiracją. Połączone w niej dziewczęca subtelność z kobiecym perfekcjonizmem stają się bronią chroniącą przed zakusami chciwych i jednocześnie dają moc do zaspokajania spragnionych, ale też niejako ją alienują. Dla niej samej i dla jej uczennic te walory są raz atutami, innym razem balastami. Emilia Kwaszyńska w roli „Ragany” nie pozwoliła oderwać od siebie oczu, ale też każdym ruchem ciała, a nawet mimiką pytała: „co ty na to?”. Ta rola była kluczowa nie tylko …tytularnie, także dzięki świetnemu występowi aktorki – tancerki. (Zupełnie szeptem dodam, że bardzo jestem ciekaw co Emilia sądzi o Raganie?).

Byłbym nie tylko nie „fair” wobec wszystkich pozostałych osób występujących na scenie, ale też nie byłoby „ok”, gdybym nie dostrzegł w ich grze – tańcu maestrii zespołowości. To niewątpliwie nie tylko sceniczny plus widowiska, ale też owoc przygotowań. W tym zespole na uwagę zasługuje bez cienia wątpliwości Weronika Słonecka w roli Kapłanki. To była bardzo wyrazista postać. Nie mniej przykuwała uwagę Wieszczka uosobiona przez Wiktorię Mykietszyn. I jeszcze w roli Zielarki Kinga Formowicz, z którą poczułem przez moment coś w rodzaju utożsamienia. Przede wszystkim jednak to dzieło reżysera i plastyka ruchu Michała Dawidowicza oraz choreografa Michała Kostempskiego. Rewelacyjna muzyka ułożona specjalnie dla „Ragany” przez Waldemara Osieckiego, reżyseria świateł Daniela Sanjuana Ciepielewskiego, projekcje multimedialne tworzone przez Monikę Słonecką i wreszcie scenografia oraz rekwizyty wymyślone i wykonane przez Tomasza Słoneckiego – stworzyły na scenie jakby drugi świat. Drugi, a może równoległy do naszego (pierwszego?), na jaki dzięki spektaklowi otworzyć można było oczy. Niewątpliwie całość powstała dzięki scenariuszowi napisanemu przez Paulinę Bagińską, której teksty narracji idealnie czytane były z off-u. Pomysł i produkcja spektaklu to dzieło Karoliny Sierakowskiej-Dawidowicz. Należy je zobaczyć i miejmy nadzieję, że będzie jeszcze ku temu czas i miejsce.  Wracam jednak (w moim przydługim wywodzie, za co przepraszam) do esencji spektaklu „Ragana”. Pierwszy akapit zawiesiłem na >> chyba, że… << Teraz mogę dokończyć tę myśl…









Kobieta wiedzie ludzkość i nawet jeśli nie zawsze ku idealnemu dobru, to jednak w głębi swego jestestwa kieruje się zmysłem pochodzącym nie od niej samej… Jest nim intuicja – dar, jakim jest obdarzona odkąd istnieje, i który sprawia, że można jej zaufać. W „Raganie” ciałem zanurzonym w sztuce baletowej zabrzmiała pieśń o kobiecej intuicji.

Krzysztof Kotowicz

info@vvena.pl

*** zdjęcia nie są doskonałe, bo fotografowanie w czasie spektaklu było w pewnym stopniu łamaniem konwencji, w myśl której sala nie powinna być dotykana światłem innym, niż tym ze sceny. Mając przyzwolenie na używanie aparatu fotograficznego nie mogłem sprawdzać jakości ujęć bo: nie chciałem uronić niczego z tego, co działo się na scenie i nie chciałem nikomu przeszkadzać. Spektakl zasługuje jednak na dokumentację fotograficzną, ale to już zadanie profesjonalnych fotografików.    

Tagi: baletteatr
Poprzedni artykuł

19:00 Spektakl „Dekalog: Volare”
Wałbrzych

Następny artykuł

18:00 Spektakl „Dekalog: Volare”
Wałbrzych

Podobne Posty

Na skraju żałości
Wiadomości

Na skraju żałości, gniewu i euforii – „Mąż mojej żony”

Bohaterowie po wybuchu pierwszych gwałtownych emocji powoli nawiązują nić porozumienia, by w końcu stać się powiernikami swoich rozterek. A dotyczą...

Dodane przez VV
16-02-2025
Gdy kłamca wpada
Wiadomości

Gdy kłamca wpada w swoją pułapkę – „Francuska niespodzianka”

Sztuka o niedzielnym podrywaczu, który przyłapany przez żonę z kochanką, próbuje za wszelką cenę zatuszować przed nią cel ich spotkania....

Dodane przez VV
15-02-2025
Polityk to też człowiek
Wiadomości

Polityk to też człowiek – „Stajenka Cicha”

Życie to farsa, a polityk też człowiek. Zwłaszcza ten w domowych kapciach. Niejeden z buńczucznych bohaterów sejmowych korytarzy pokornieje w...

Dodane przez VV
12-02-2025
I pamiętaj
Wiadomości

I pamiętaj, że ten się śmieje, kto się śmieje ostatni… – „Powiedzmy miłość”

Miłość. Albo, powiedzmy, że miłość…, albo dokładniej – „Powiedzmy miłość”. To spektakl obowiązkowy dla wszystkich dojrzałych mężczyzn, którzy pragną rozstać...

Dodane przez VV
11-02-2025
Następny artykuł

18:00 Spektakl "Dekalog: Volare"
Wałbrzych

Komentarze 2

  1. Pingback: VVENA - Spełniaj swój pomysł
  2. Pingback: VVENA - Spełniaj swój pomysł

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist