Feeria kolorowych strojów, radość ze wspólnego śpiewu, bogactwo i różnorodność tradycji oraz rzadko spotykany autentyzm wykonania – oto koncert różnych grup muzyki ludowej z Dolnego Śląska.
Usłyszymy i zobaczymy górali czadeckich z Bukowiny, potomków ekspatriantów z Podola i Podkarpacia oraz emigrantów z Małopolski, którzy w XIX wieku osiedlili się w Bośni. Zabrzmią czasem zabawne, czasem refleksyjne pieśni miłosne, rekruckie, sieroce, obrzędowe, kolędowe i weselne.
Wszystkie grupy reprezentują kultury regionalnych społeczności z południa II Rzeczypospolitej lub południa Europy, które na skutek zawirowań historycznych osiedliły się po drugiej wojnie światowej na Dolnym Śląsku. W nowym domu przybysze zachowywali swoją tożsamość między innymi poprzez kultywowanie muzyki przodków, której uczyli się z pokolenia na pokolenia wyłącznie z przekazu ustnego rodziców, dziadków i sąsiadów. Zespoły występują w składzie wielopokoleniowym, nierzadko całymi rodzinami. Wielu spośród śpiewaków do dziś prowadzi gospodarstwa rolne i wiedzie charakterystyczny dla terenów wiejskich styl życia. Zachowanie żywej tradycji mimo zmiany miejsca zamieszkania świadczy o tym, jak bliska sercu i istotna dla tożsamości człowieka jest muzyka oraz jak bardzo identyfikujemy się z melodiami i rytmami, którymi przesiąkaliśmy od dziecka.
Koncert „Pieśni z lasów i pól” – sobota – 14 września 2019 – 17:00 – Narodowe Forum Muzyki – Wrocław