Multimedia, gry, ciekawostki, wyprawa do podziemnej kopalni – z okazji 60-lecia KGHM przygotował wyjątkową mobilna wystawę o przeszłości i przyszłości Polskiej Miedzi. W czerwcu w Polskę wyruszy specjalny tir z multimedialną ekspozycją, który pojawi się miastach i mniejszych miejscowościach w całej Polsce.
Nie możemy zaprosić wszystkich Polaków do naszych kopalni i hut, by pokazać proces wydobycia i przetwarzania miedzi, ale dzięki wystawie i cyfrowej rzeczywistości będziemy mogli przedstawić nasz fascynujący świat tysiącom ludzi w całym kraju. Multimedialne ekrany pozwolą przenieść się do naszego podziemnego miasta i zademonstrować rzeczywistość KGHM. Tak chcemy świętować nasz jubileusz. Miedź to surowiec przyszłości, który pojawia się praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Edukujemy przez zabawę i najnowsze technologie – powiedział prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński.
Prezes Marcin Chludziński dodał, że KGHM jest dumnym spadkobiercą wybitnych specjalistów branży wydobywczej w kraju i aktualnym liderem w produkcji miedzi i srebra na świecie. Wystawa to hołd dla naszej załogi za ciężką pracę i wiarę w firmę – podkreślił prezes miedziowego koncernu.
Skarby ziemi w zasięgu wzroku i rąk
Zwiedzający mobilną wystawę zobaczą filmy na temat kopalni, hut czy zakładów wzbogacania rud w Zagłębiu Miedziowym. Atrakcją będą imitacje sztabek srebra, złota i granulat miedzi. Eksponaty będzie można dotknąć i sprawdzić, ile ważą. Nie zabraknie ciekawostek o czerwonym metalu i innych surowcach. Możemy zdradzić, że widzowie dowiedzą się m.in., co ma wspólnego miedziana anoda z dzwonem Zygmunta w Katedrze na Wawelu. I to wszystko w nowoczesnej formie jak na miedziowego giganta przystało.
Przeszłość i przyszłość
Mobilna wystawa będzie również opowiadać o historii odkrycia miedzi w Polsce, ale też informować w przyjaznej formie o ciągu technologicznym i systemach tworzenia wyrobisk. Na zwiedzających, zarówno tych starszych jak i młodszych, będzie m.in. czekał infokiosk z grami i ciekawostkami o miedzi.
Zgodnie z hasłem jubileuszu KGHM „Przyszłość jest z miedzi” pokażemy również widzom, gdzie obecnie wykorzystywany jest czerwony metal, czyli m.in. w produkcji sond kosmicznych, turbin wiatrowych czy w branży komputerowej.
Nauka i zabawa z miedzią
Ekspozycja w tirze jest utrzymana w kolorach kojarzących się z KGHM, czyli miedzią, srebrem i złotem. Do tego atrakcją będą m.in. oryginalne stroje górnika i hutnika.
Podróże z miedzią po Polsce
Mobilna wystawa wyruszy w podróż po Polsce w czerwcu i do końca września pojawi się nie tylko w większych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. Informacje na temat trasy miedziowego tira będziemy przekazywać na naszych kanałach społecznościowych oraz w mediach lokalnych i ogólnopolskich.