Może dlatego mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!
Od wciąż aktualnych u jakże dramatycznie brzmiących słów wypowiedzianych przez Świętego Jana Pawła II zaczyna się pierwsza z piosenek, które prezentujemy w dzień Święta Konstytucji 3 Maja. Niech będą początkiem dzisiejszych rozważań o patriotyzmie. Nigdy ich za wiele…
Są też kultowe już kwestie, jakie stawiał Grzegorz Ciechowski. „Nie pytaj mnie dlaczego jestem z nią, nie pytaj mnie, dlaczego z inną nie, nie pytaj mnie, dlaczego myślę że, że nie ma dla mnie innych miejsc.”
Arkadiusz Kobus napisał słowa do piosenki pt. „Flaga”, w której znajdujemy przesłanie związane z wczorajszym Dniem Flagi. Można jednak odkryć w nich treść ważną przez cały rok. „Czy ci w duszy gra? Czujesz to, co ja? Serce przyspiesza tak, gdy tańczą z wiatrem kolory dwa. Czy to piastowska, czy to jagiellońska, powiewa flaga, bo tu jest Polska. Nic jej nie stłamsi, nikt nie pokona, niezwyciężona biało-czerwona.”
Lech Makowiecki w piosence pt. Patriotyzm”, po serii niepoprawnych politycznie tez, objaśnia czym jest miłość do Polski w sposób najprostszy z możliwych. „Pytasz mnie: Co to jest patriotyzm?… Wielu mędrków wciąż nad tym się trudzi… Patriotyzm na dziś – to mieć dzieci… I wychować je… Na dobrych ludzi…”
I na koniec – z myślą o przyszłości nawiązujący do poezji Tadeusza Gajcego utwór pt. „Do potomnego” w wykonaniu zespołu „Contra Mundum”. Tam padają takie słowa: „Kochałem tak jak ty zapewne, ale mi serca dano skąpo na miłość moją niepotrzebną, bowiem stawały nad epoką, której imiona dajesz teraz olbrzymia śmierć i przerażenie. Nie żebym uląkł się lub płakał, nie żebym czekał już skazany na trwałość kruchą – szukam w gwiazdach zarysu twego. Między nami jak dłonie dwie złączone są pamięci nasze i miłości, a jeden tylko wspólny dom, który nade mną w tobie rośnie.”