Podstawową ideą wystawy jest zobrazowanie wojny polsko-bolszewickiej przy szerokim uwzględnieniu pochodzącego z epoki, autentycznego materiału źródłowego i ikonograficznego: plakatów, gazet i innych periodyków, zdjęć, map z projektowanymi granicami przyszłych państw i planów bitew.
Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja bolszewickich plakatów agitujących za tworzeniem światowej republiki rad oraz niemieckich, rosyjskich i polskich map pokazujących ruch różnych formacji wojskowych na wschodnim teatrze działań wojennych – rok po roku, miesiąc po miesiącu. A nawet dzień po dniu, godzina po godzinie w przypadku Bitwy Warszawskiej, która rozegrała się w dniach 13-26 sierpnia 1920 r. i zakończyła spektakularnym zwycięstwem Józefa Piłsudskiego, zwanym Cudem nad Wisłą. Ta 18. decydująca bitwa w dziejach świata zniweczyła bolszewicki plan podboju Europy i tym samym powstanie Polskiej Republiki Rad.
Ekspozycję zrealizował dr Radosław Skowron na podstawie wyboru ikonografii i publikacji dr. Wojciecha Lizaka z Antykwariatu Wu-eL w Szczecinie, wzbogaconą o kolekcję broni z Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia.