Czas. Płynie tak prędko, że nie sposób w tym pędzie się zatrzymać. W okamgnieniu bezpowrotnie tracimy cenne momenty. W tym chaosie zdarzeń warto jednak zrobić pauzę i po prostu delektować się chwilą. Doskonałą okazją do refleksji będzie spotkanie z twórczością tych, którzy na stałe zapisali się w historii muzyki, oraz tych, którzy dziś tę historię tworzą na nowo.
Przeszłość i przyszłość to nieprzypadkowy tytuł dla programu, który już niebawem zaserwuje nam wyjątkowe trio: Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz oraz Marek Toporowski. Wybitni muzycy, koncertujący z najlepszymi artystami na całym świecie, przygotowali utwory kompozytorów barokowych i współczesnych. Zebrane w całość, stworzą swoisty pomost bezpiecznie przeprowadzający nas z czasów odległej przeszłości do tego, co nas dopiero czeka.
Na jednym brzegu znalazły się dobrze znane nam nazwiska. Koncert włoski Johanna Sebastiana Bacha ze względu na swój żywy charakter należy do popularniejszych utworów klawiszowych lipskiego kantora. W programie znalazły się również sonaty Georga Philippa Telemanna – artysty, który pierwszą operę skomponował jako dwunastolatek, a o możliwość kontynuowania swojej muzycznej kariery walczył z własną rodziną. Następnie – Antonio Vivaldi i jego Koncert na flet, obój i fagot g-moll, który zabrzmi w wersji na dwa flety i klawesyn. Spotkanie z twórczością tych trzech kompozytorów to precyzyjnie skrojona lekcja historii muzyki i najwyższa gwarancja niezapomnianych przeżyć.
Na drugim, wcale nie tak odległym, biegunie – współcześni polscy twórcy muzyki poważnej. Niespełna miesiąc po październikowej prapremierze słuchacze zgromadzeni w Narodowym Forum Muzyki będą mieli niebywałą przyjemność wysłuchania Frisium Krzysztofa Baculewskiego. Zabrzmi także utwór doskonałej wrocławskiej kompozytorki i pedagog, znanej ze swojej skłonności do malarstwa dźwiękowego: Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Podczas koncertu muzycy zaprezentują jej najświeższy utwór napisany na dwa flety i klawesyn.
Zetknięcie się przeszłości z przyszłością nie zawsze wypada harmonijnie. Sytuacja może jednak ulec zmianie, gdy to, co nowe, z szacunkiem odnosi się do dorobku poprzedników. Melomani goszczący w NFM będą mogli przekonać się o tym na własne uszy i bez obaw przejść przez wspomniany most.
Koncert „Przeszłość i przyszłość” – czwartek – 14 listopada 2019 – 19:00 – Narodowe Forum Muzyki – Wrocław