KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

„Przyjaźń z kobietą zawsze kończy się miłością”

VV Dodane przez VV
03-09-2016
w Wiadomości
Czas czytania: 4 min
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

Henryk Sienkiewicz powiedział, że „bogowie i ludzie szukają miłości”. Sam nie miał może boskiego wyglądu, gdyż cechował go niski wzrost i dziecinny wygląd, aczkolwiek to nie uchroniło go przed strzałami Erosa. Poszukiwał miłości nie tylko prywatnie, lecz także w swoich dziełach wielokrotnie umieszczał romantyczne motywy. Szczególną słabość i szczęście miał do Marii, a było ich aż pięć. O tym natomiast później, gdyż aby móc rozprawiać o sercowych dylematach, najpierw należy poznać samego literata. 

Odwołując się do faktów biograficznych Litwosa, na światło dzienne wydostają się pewne nieznane dotąd okoliczności dotyczące jego twórczości. Człowiek ten, mimo fizycznej niepozorności, na światowej arenie dał poznać się jako wybitny pisarz o karłowatym wzroście. Nie należy jednak popadać  w skrajne stany „Henrykowskiego uwielbienia”, gdyż fenomen owego artysty winien przejawiać się w cichym wielbieniu jego geniuszu. Sam pisarz z wielkim dystansem podchodził przecież do swojej światowej sławy, co przejawia się chociażby w jego korespondencji: „Gdym czytał, że zna mnie Europa i Ameryka, uśmiałem się szczerze. (…) To tak jakbym wypił Ocean Atlantycki. Uf! Można pęknąć”.

Widać zatem, iż Sienkiewicz cechował się wielkim poczuciem humoru, a jego bronią bardzo często stawała się ironia.  Dystans do siebie i wspomniane przeze mnie wcześniej poczucie humoru pozwalało mu uporać się z kompleksami. Wielu z nas powinno brać z niego przykład. Przecież niejednokrotnie jest tak, że po usłyszeniu dotkliwych słów, szczególnie ludzie młodzi, rezygnują z własnych marzeń. Litwos postępował inaczej.

Jak już mówiłam, był niskim  mężczyzną o dziecinnym wyglądzie, co wiązało się z paroma przykrymi dla pisarza zdarzeniami, na przykład nieprzyjęciem go do szeregów uczestników Powstania Styczniowego. Ten epizod był tym bardziej deprymujący dla młodego człowieka, ponieważ odprawiono go tymi oto słowami: „Dzieci nam tu nie potrzeba.” Jednakże z prochu wstydliwych kompleksów i wcześniejszych rozczarowań zrodził się pisarz epoki pozytywizmu o jakże romantycznej duszy. Aż szkoda, że nie żyje on w czasach nam współczesnych. Być może nie odznaczał się męskością, fizyczną siłą, lecz miał w sobie coś hipnotyzującego, co przyciągało płeć żeńską.

Litwos będąc na początku swej literackiej kariery spotykał wielu bardziej lub mniej intrygujących ludzi. Dojrzewał. Poszukiwał indywidualnego szczęścia, kreując nieosiągalny obraz kobiety. Przybliżał przyjaciołom wizję swej przyszłości: „panny okoliczne pozakochiwają się we mnie, ja także w jednej – nareszcie po wielu przeszkodach, intrygach, peripecjach i katastrofie cały romans dobrze się skończy – ożenię się i osiędę na roli ze swoją drogą. Będzie to miłość, o jakiej mieszkańcy miast wyobrażenia nie mają…(…)” Tak łatwo jednak nie było. I nie chodzi tutaj o jakąś fizyczną niedoskonałość, wręcz przeciwnie. Miał cerę smagłą, oczy duże, ciemne, panny nazywały go Cyganem, kazały sobie wróżyć, a on nie odmawiał. Mimo, iż otaczały go piękne niewiasty, on poszukiwał ideału. Był przecież zagubionym romantykiem w świecie realizmu.

Znalazł jednak swą pierwszą, wielką miłość. Mogę zdradzić, iż była nią nieszczęśliwa Maria Jadwiga Kellerówna. „Jest śliczna… Ma w sobie jeszcze ciepło snu i świeżość poranku.” Z jaką finezją, liryzmem Litwos opisuje tę figurę. Mężczyźni mogliby nauczyć się od Sienkiewicza komplementowania. Chyba nie znajdzie się kobieta, która nie chciałaby usłyszeć takich słów od swojej wielkiej miłości. No dobrze, ale powróćmy do panny Kellerówny i jej relacji z Litwosem. Było to preludium temperamentnego artysty i płochliwej Maryni. Niestety ich związek nie przetrwał ze względu na dość niską pozycję materialną Sienkiewicza, której rodzice Marii nie akceptowali. Litwos nie mogąc uporać się z tą porażką napisał satyrę „Ta trzecia”, w której wyśmiewał płytkość i niestałość kobiet XIX-wiecznych.

Po tym jakże gorzkim uczuciu poznał kolejną Marię, tym razem Babską. Będąc już starszym i doświadczonym mężczyzną kierował się nie tyle sercem, co rozumem, dlatego też początkowo wypierał się miłości do tejże kobiety. „MB nie kocham, uczucie, jakie mam dla niej, nie może absolutnie porównać się z uczuciem, jakie miałem dla Maryni, ale lubiłem ją bardzo, była dla mnie miłym dzieckiem.” Zerwał więc z nią zaręczyny, jednak tylko po to, by po kolejnej miłosnej porażce z Marią Radziejewską, ponownie się jej oświadczyć.

Sienkiewicz poszukiwał w kobietach przejawów delikatności, anielskich przymiotów i emocjonalnej inteligencji. Wielokrotnie powtarzał, że „każdy mężczyzna nosi w sobie swój typ kobiecego uroku”. Mężczyźni w jego powieściach poszukują więc, podobnie jak on, kobiecej inności, duchowego i fizycznego piękna.  Bo przecież „gdyby kobiety kochano za ich przymioty umysłowe, nie zdarzyłby się od czasów Adama ani jeden wypadek miłości.” Istnieje zatem wiele typów kobiet, których wdzięk mężczyźni zapamiętują na długo: „Bukacki (w Rodzinie Połanieckich) dzieli kobiety na duchowe plebejuszki, przez które rozumie liche i płaskie dusze – i na duchowe patrycjuszki, to jest natury wyszlachetnione, pełne wyższych aspiracji i wsparte na zasadach, nie na frazesach.” Natomiast sam Sienkiewicz wielokrotnie zestawia ze sobą dwa typy kobiecych sylwetek:

Pierwszy: emocjonalnie „wyalienowanych” panien z dobrych domów, z wąskimi horyzontami duchowego poznania;

Drugi: artystek stających się urzeczywistnieniem szlachetności i piękna uzewnętrznianych doznań.

Myślę, że również dziś mężczyźni cenią ten drugi typ kobiet. Niewątpliwie poszukują egzystencjalnej pełni. Sienkiewicz, jako doświadczony człowiek niejednokrotnie podkreślał, iż „przyjaźń z kobietą zawsze kończy się miłością”. Od siebie dodam, że szczęśliwą, bądź nieszczęśliwą.

Natalia Staniak

Wprowadzenie do Narodowego Czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich – 2 września 2016 r.

Tagi: literatura
Poprzedni artykuł

19:00 Koncert Międzynarodowego Forum Muzycznego
Bardo

Następny artykuł

19:00 Koncert „Ostry Dżem”
Srebrna Góra

Podobne Posty

Nowe Tropy
Wiadomości

„Nowe Tropy” – książki, których nikt jeszcze nie czytał

Książki, których nikt jeszcze nie czytał …. i książki, o których nikt jeszcze nie rozmawiał… Będą bohaterkami nowego cyklu spotkań...

Dodane przez VV
14-01-2024
Drogie dzieci i kochane rodziny – „Spotkajmy się u Marianny”
Wiadomości

Drogie dzieci i kochane rodziny – „Spotkajmy się u Marianny”

Drogie dzieci i kochane rodziny! Czy kiedykolwiek marzyliście o tym, aby wyruszyć w niesamowitą podróż do krainy baśni? Jeśli tak,...

Dodane przez VV
17-10-2023
„Mroczne opowieści o miłości i demonach słowiańskich” – w cyklu „Spotkajmy się u Marianny”
Wiadomości

„Mroczne opowieści o miłości i demonach słowiańskich” – w cyklu „Spotkajmy się u Marianny”

Zanurz się w magicznym światku słowiańskich legend i demonów na wydarzeniu „Mroczne opowieści o miłości i demonach słowiańskich" w ramach...

Dodane przez VV
16-10-2023
Fotografowanie i pisanie – Joanna Stoga
Wiadomości

Fotografowanie i pisanie – Joanna Stoga

Joanna Stoga z zawodu i pasji jest fotografem. Ukończyła Europejską Akademię Fotografii w Warszawie i od 2014 r. jest członkiem...

Dodane przez VV
05-10-2023
Następny artykuł

19:00 Koncert „Ostry Dżem”
Srebrna Góra

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist