Marc Chagall, malarz żydowskiego pochodzenia, sam o swojej twórczości powiedział: „Jednak moja sztuka, (…) jest być może sztuką szaloną, płomienną rtęcią, błękitną duszą wybuchającą z płócien.” (w: Moje Życie). Każdy kto miał okazję obcować z dziełami Chagalla na pewno dostrzegł, że jest to sztuka przepełniona bogatą symboliką i treściami, w której dominuje silny kolor. Poetyka prac artysty określana jest jako, poetyka wizji onirycznych i marzeń sennych, przesiąknięta duchem żydowskiego mistycyzmu.
Wystawa „Raj i Apokalipsa” w Zamku Książ to ekspozycja aż 65 prac Marca Chagalla, wykonanych w technice litografii i akwaforty, związanych z tematyką biblijną. Są to dwa cykle kolorowych dzieł stworzonych w latach 1956 oraz 1960 dla francuskiego magazynu „Verve” oraz seria kolorowych litografii „Dwanaście pokoleń Izraela” z 1964 roku na witrażach synagogi Hadassah Medical Center w Jerozolimie. Witraże zachwycają kolorystyką, ogromną liczbą symboli roślinnych i zwierzęcych oraz ikon nawiązujących do Biblii. Wszystkie prezentowane na wystawie grafiki pochodzą z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku, które zostało założone w 1991 roku i przez niespełna 25 lat stało się centrum nauczania i promowania twórczości artysty, a także jedynym na Białorusi właścicielem kolekcji grafik i literatury poświęconej działalności artystycznej Chagalla. Kolekcja obejmuje ponad trzysta oryginalnych prac graficznych: serię ilustracji do Biblii, powieści N.V. Gogola „Martwe dusze”, bajek La Fontaine’a, książki Marcela Arlanda „Macierzyństwo” oraz wielu innych.
Wystawa pt. „Raj i Apokalipsa” jest dostępna dla zwiedzających do soboty 30 stycznia 2016 r. w Zamku Książ w Wałbrzychu. Organizatorem wystawy jest Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych przy współorganizacji Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o., Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód oraz współpracy Centrum Kulturalnego Białorusi w Rzeczpospolitej Polskiej. Kuratorem wystawy jest Alicja Młodecka, autorem scenariusza Beata Lejman, a koordynatorem Leszek Solarek. Ekspozycja odbywa się w ramach Programu Sztuk Wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.