Kilkunastu młodych wokalistów – gimnazjalistów i licealistów – z powiatów ząbkowickiego i kłodzkiego, śpiewało najbardziej znane w Polsce rosyjskie piosenki, których twórcami lub pierwszymi wykonawcami byli najbardziej lubiane przez Rosjan i znane w Polsce scenicznie osobowości, w tym: Bułat Okudżawa, Anna German, Muslim Magomajew i Ałła Pugaczowa.
Magdalena Halikowska – na co dzień nauczycielka języka rosyjskiego w liceach ogólnokształcących w Ząbkowicach Śląskich i Kłodzku – jednocześnie pasjonatka i animatorka życia kulturalnego, postanowiła zainicjować kolejne wydarzenie artystyczne w naszej lokalnej społeczności. Od czterech lat spotykaliśmy się w okolicy walentynek na wieczorach pod hasłem „Miłość nie jedno ma imię”, które corocznie relacjonowaliśmy w naszym portalu. Tym razem formuła jest inna. W Ząbkowickim Ośrodku Kultury odbył się I Międzypowiatowy Konkurs Piosenki Rosyjskiej. Do udziału zostały zaproszone gimnazja i szkoły średnie z powiatów ząbkowickiego i kłodzkiego. „Odcienie miłości” – to hasło pierwszej edycji przeglądu, który miał miejsce 12 kwietnia 2018 r.
Poza publicznością, która nagradzała kolejnych wykonawców aplauzem i życzliwymi okrzykami, oceny wystawiali jurorzy: Alicja Sakwerda – emerytowana nauczycielka języka rosyjskiego, Jerzy Lozia – lider zespołu „Dominanty”, który działał przez 30 lat w Ząbkowicach Śląskich oraz Zbigniew Szermer – muzyk, aktor, wokalista, laureat Festiwalu Opolskiego w 1976 r. Nastoletni artyści byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazja i szkoły średnie.Wśród licealistów laureatką została Kamila Łyko za interpretację piosenki Anny German „Gari, gari moja zwiezda”. Na miejscu drugim uplasowała się Ewa Trębacz za wykonanie utworu „Milion szkarłatnych róż”, a na trzecim Klaudia Kłubowicz za „Echo miłości”. Z kolei w kategorii gimnazjalnej laureatką okazała się Paula Bernaczek z piosenką „Oczy czarne”. Drugie miejsce zajęła Paulina Malinowska za wykonanie utworu „Echo miłości”, zaś pozycja trzecia przypadła duetowi Oliwia Chwedeczko i Aleksandra Świdzińska za wykonanie piosenki „Piękna”. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia, bo jak zgodnie zauważyła publiczność i jury, poziom występów był nie tylko wysoki, ale też bardzo wyrównany. Bezsprzecznie młodzież z obu powiatów, która podjęła wysiłek śpiewania w języku rosyjskim, zademonstrowała nie tylko wokalną perfekcję, ale też umiejętności lingwistyczne. Przede wszystkim przybliżyli nam jedyną w swoim rodzaju nutę rosyjskiej duszy. Niełatwa historia pomiędzy Polakami i Rosjanami zdaje się znajdować łączący ją most właśnie w śpiewaniu pełnym uczuciowości i prostoty, które jednak są drogą do głębokich przeżyć duchowych, często wspólnych dla Słowian. Jest jeszcze jedna wartość dodana. W tłoku angielskojęzycznej masowej produkcji wokalnej, otrzymaliśmy rodzaj werbalnego kontrapunktu.
Nagrody ufundowane przez sponsorów wręczała inicjatorka Magdalena Halikowska, której należy podziękować nowego kulturalnego projektu. Współorganizatorami były dwie instytucje: Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. Pogratulować można wszystkim, którzy mają swój udział w przeprowadzeniu I Międzypowiatowego Konkursu Piosenki Rosyjskiej. To kolejna oddolna i cenna aktywność w sferze kultury oraz edukacji. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, przyszłoroczna edycja odbędzie się w Kłodzku. Nie jest jeszcze znane hasło przewodnie, ale już po czwartkowym wydarzeniu w Ząbkowicach Śląskich można prognozować, że niezależnie od motywu, nie zabraknie miłych przeżyć.
Krzysztof Kotowicz