Program koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum przedstawia się fascynująco, znalazły się w nim bowiem utwory kompozytorów mniej rozpoznawalnych, a wartych uwagi słuchaczy. Wielką atrakcją będzie prawykonanie Koncertu fortepianowego „Equinox” Rudiego de Bouwa, którym pokieruje sam kompozytor.
Koncert rozpocznie wykonanie Melodii Myroslava Skoryka. Ten krótki, śpiewny i nieco melancholijny utwór jest motywem przewodnim dramatu wojennego Vysokyy pereval z 1982 roku. Następnie wysłuchamy Koncertu fortepianowego Equinox Rudiego de Bouwa. Kompozytor i dyrygent przyszedł na świat w 1970 roku, a kształcił się w Luksemburgu i Liège. Jego dorobek obejmuje dzieła fortepianowe, kameralne i przeznaczone na większe składy, w tym na smyczki. Artysta często pojawia się we Wrocławiu, by pokierować NFM Orkiestrą Leopoldinum, a prawykonanie jego najnowszego dzieła będzie dużą atrakcją tego koncertu.
Z kolei Silent Music na smyczki to kompozycja Valentina Silvestrova, urodzonego w latach trzydziestych ukraińskiego kompozytora należącego do tego samego pokolenia co Skoryk. To delikatna, bardzo subtelna muzyka, w której twórca podejmuje dialog z przeszłością. Odzywają się tu dalekie echa romantycznych serenad i innych dzieł na smyczki. Uważny słuchacz wychwyci tu aluzje do dzieł Mahlera, Straussa czy Czajkowskiego. Muzyka Silvestrova jest jak spojrzenie na znajomą, acz ledwo już pamiętaną przeszłość. Tę nieco oniryczną aurę oddają także tytuły trzech ogniw dzieła – Walc chwili, Serenada wieczorna i Chwila serenady.
Ostatnim utworem w programie koncertu jest Suita austriacka op. 51 Siergieja Bortkiewicza. Ten urodzony w 1877 roku w Charkowie kompozytor polskiego pochodzenia w 1922 roku osiadł w Wiedniu. Austria stała się jego drugim domem, a wyrazem jego sympatii dla tego kraju jest przystępna i eklektyczna suita z 1939 roku, będąca hołdem złożonym austriackiej kulturze. Utwór otwiera medytacyjne, tajemnicze ogniwo zatytułowane W Katedrze św. Szczepana. Następuje po nim lekki, dowcipny Spacer po Lesie Wiedeńskim, pełen wdzięku, sentymentalny Walc wiedeński, a całość wieńczy W Wurstelprater, czyli muzyczny hommage dla najbardziej rozpoznawalnego parku rozrywki w stolicy Austrii.
Koncert „Równanoc” – sobota – 26 marca 2022 – godz. 18:00 – Narodowe Forum Muzyki – Wrocław