O (zapowiadanym przez VVENA.PL) Festiwalu Teatralnym „Mezalians” w Kamieńcu Ząbkowickim jeszcze mówią jego uczestnicy. Wiele osób, które na czas tego nadzwyczaj udanego wielodniowego spotkania przybyło pod Pałac Marianny Orańskiej, wyniosło mnóstwo niesamowitych wrażeń. Wszystkich zapewne ta impreza będzie jeszcze długo inspirować. A wszystko oficjalnie zaczęło się w ubiegły czwartek…
Piszemy na wstępie o oficjalnej inauguracji, bo rozmaite wydarzenia i warsztaty festiwalowe zaczeły się już w świąteczny poniedziałek zeszłego tygodnia. Wszystko zmierzało do tego, by inauguracja przebiegła w świetnej atmosferze towarzyskiej, a przede wszystkim, by była okazją do zademonstrowania całej palety talentów, pomysłów i umiejętności zarówno animatorów, jak i uczestników festiwalu. Festiwal realizowany był przez Akademię Teatru Alternatywnego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Organizatorzy bezpośredni to: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Brama, Ośrodek Teatralny Kana. Partnerem całego projektu była Gmina Kamieniec Ząbkowicki
W czwartkowe popołudnie ze skrajnych zakątków Kamieńca Ząbkowickiego na tamtejsze Błonia docierały pochody różniące się od siebie kolorami strojów i rekwizytów oraz muzycznymi rytmami. Za tą różnorodnością kryły się ideowe polaryzacje, artystyczne wizje i przesłania, jakimi wszyscy chcieli się ze sobą wzajemnie podzielić. Były też symbolem bogactwa legend Ziemi Ząbkowickiej. Początkowo sytuacja wyglądała na swego rodzaju walkę „różnych światów”, ale ostatecznie zmierzała ku temu, by pokazać, jak wywodząc się z tak różnych kierunków można wykreować coś wspólnego. To był właśnie tytułowy …artystyczny mezalians. Tak też się stało, gdy poszczególne strumienie zlały się w jedną tętniącą twórczą energią społeczność.
Gdy już „zawiązała się” owa wspólnota, uroczystego otwarcia Festiwalu Teatralnego „Mezalians” dokonali Alicja Brudło – dyrektor festiwalu oraz Marcin Czerniec – wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Aurę ceremonii podkreślała swoją muzyczną energią Miejska Orkiestra Dęta z Ząbkowic Śląskich. Następnie barwny korowód przeszedł przez kamienieckie Błonia, aby w pobliżu mostku prowadzącego do Placu Kościelnego posadzić drzewko. Grusza o imieniu „Marianna” będzie od tej chwili pamiątką podarowaną mieszkańcom Kamieńca Ząbkowickiego Akademię Teatru Alternatywnego. Pierwsze grudy ziemi wsypali pani dyrektor i pan wójt, następnie swoje dosypać mogli wszyscy zainteresowani, a dzieła dokończyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Zasilili bowiem nowo posadzone drzewko obfitą porcją wody.
Kolejną częścią czwartkowego wieczoru był wspólny koncert folkowej Kapeli „Muzykanci” oraz zespołu „Starczowianie”. Zaczęła się kamieniecka potańcówka, która trwała bardzo długo…
Krzysztof Kotowicz
Relacja z drugiego dnia festiwalowego już w najbliższy poniedziałek