KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

Sumienie z papieru

VV Dodane przez VV
17-05-2013
w Wiadomości
Czas czytania: 5 min
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

>> Sumienie z papieru << – tak prasę określił Malcolm Muggeridge. Z kolei Louis Terrenoire napisał: >> Prasa musi mieć swobodę mówienia wszystkiego, by niektórzy ludzie nie mieli swobody robienia wszystkiego. << Te dwie znamienne wypowiedzi są dobrym pretekstem do pokazania historii prasy.  

Początki prasy w Polsce sięgają XVI wieku, kiedy pojawiły się pierwsze druki informacyjne – gazety ulotne; najstarsza znana Nowiny z Konstantynopola (1550 r.) została wydana z okazji wydarzeń politycznych, wojennych, dyplomatycznych i inne. Gazety ulotne przetrwały do połowy XVIII w., a ich łączną liczbę (nie uwzględniając gazet pisanych) szacuje się na 2–3 tysiące. Za datę rozpoczynającą właściwe dzieje prasy polskiej przyjęto 1661 – rok ukazania się Merkuriusza Polskiego drukowanego przez J.A. Gorczyn.


Stały rozwój prasy polskiej datuje się od powstania w Warszawie Kuriera Polskiego (1729 r.) i Uprzywilejowanych Wiadomości z Cudzych Krajów (1729), których wydawcy – pijarzy, uzyskali wyłączne prawo wydawania gazet w Koronie. W 1737 oba tytuły zostały przejęte przez jezuitów i 1765 połączone w jedno pismo Wiadomości Warszawskie.



W latach od 1795  do 1864 r. ruch wydawniczy był niewielki. Nie ożywiło go także powstanie Księstwa Warszawskiego. Z ukazujących się w tym okresie pism wyróżniały się: Dziennik Patriotycznych Polityków, Gazeta Krakowska. W 1812 w dziewięciu miastach wychodziło ogółem 20 gazet i czasopism. Konstytucyjną gwarancję swobody słowa drukowanego przekreśliło wprowadzenie cenzury (1819) oraz pozbawienie możliwości ukazywania się prasie obcej. W latach 1864 – 1918 prasa polska stała się czynnikiem integrującym społeczeństwo, wywierając istotny wpływ na życie narodowe. Udoskonaliła się organizacja pracy redakcyjnej i metod kolportażu; zwiększyła się liczba tytułów, pojawiły się pisma ilustrowane, tzw. rodzinne, kobiece, dziecięce, tygodniki społeczne oraz pisma specjalistyczne. W drugiej połowie XIX w. pojawiły się w Warszawie pierwsze gazety żydowskie – Izraelita i Warszojer Jidysze Cajtung. Według niepełnych danych 1905 r. wychodziło na ziemiach polskich ponad 500 tytułów, zaś 1914 – około 1100. Dziennikarstwo wyodrębniło się jako samodzielny zawód. W latach 90 XIX w. powstały pierwsze polskie organizacje dziennikarskie. I wojna światowa spowodowała gwałtowny spadek liczby ukazujących się tytułów do nieco ponad 200.

Odzyskanie niepodległości w 1918 r. i zjednoczenie ziem polskich stworzyło warunki szybkiego rozwoju prasy, która stała się czynnikiem integrującym polskie społeczeństwo, przyczyniając się do zacierania różnic pomiędzy byłymi zaborami i upowszechniania kultury we wszystkich środowiskach. Wznowiona została większość tytułów wydawanych przed 1914 r. Pojawiły się nowe rodzaje wydawnictw prasowych – czasopisma popularne, ilustrowane magazyny i dodatki do dzienników, prasa sportowa, filmowa, tanie dzienniki (tzw. pięciogroszówki) oraz prasa sensacyjna i brukowa (zwana czerwoną od koloru winiet i tytułów). Popyt na prasę przyczynił się do rozbudowy poligrafii i usprawniania systemu kolportażu. Serwis informacyjny zapewniały agencje prasowe, z najważniejszą Polską Agencją Telegraficzną – PAT (zał. 1918). W 1937 ukazywało się w Polsce łącznie 2692 tytułów.



Działania wojenne od września 1939 r. zdezorganizowały działalność wydawnictw prasowych. Po zajęciu Polski Niemcy zlikwidowali całą prasę polską, wydając w jej miejsce gazety w języku niemieckim („Krakauer Zeitung”, „Warschauer Zeitung”) oraz dzienniki i pisma w języku polskim, nazywane powszechnie „gadzinówkami” lub „szmatławcami” (m.in. „Nowy Kurier Warszawski”, „Goniec Krakowski”, „Siew”, „Ilustrowany Kurier Polski”, „Ster”, „Fala” oraz w języku jidysz w Łódzi „Geto Cajtung”). Od początku wojny na terenach pod okupacją niemiecką ukazywała się prasa konspiracyjna. Jej wydawcami były podziemne organizacje i ugrupowania wojskowe, partie polityczne, a także tajne instytucje społeczne i grupy osób prywatnych. Z czasem konspiracyjna działalność wydawnicza, mimo dotkliwych represji, stała się jedną z najważniejszych form oporu. Łącznie w latach 1939 – 1945 na terenie całej Polski wychodziło ok. 2 tys. czasopism konspiracyjnych.

W latach 1945 – 1948 stronnictwa i ugrupowania polityczne, w tym również opozycyjne wobec komunistów, wydawały własną prasę Ukazywały się także pisma katolickie np. „Tygodnik Warszawski” i „Tygodnik Powszechny” oraz prasa stowarzyszeń. Liczba tytułów prasy legalnej w 1948 r. wynosiła 880. Natomiast antykomunistyczne podziemie w latach 1944 – 1948 wydawało ponad 200 pism konspiracyjnych.

Wraz ze zmianami politycznymi po 1948 r., eliminacją opozycji i umacnianiem się rządów komunistycznych – następowała centralizacja systemu prasowego na wzór sowiecki. Po powstaniu PZPR zaczęła ukazywać się Trybuna Ludu. W okresie 1956 – 1958 nastąpiło wzmożenie roli prasy, która odgrywała znaczną rolę propagandową. W następnych latach liczba tytułów prasowych osiągnęła: 1965 – 1305, 1969 – 1685, 1972 – 2979 i 1973 – 2461 tytułów. Utworzenie w 1973 r. koncernu wydawniczego PZPR RSW „Prasa–Książka–Ruch” podporządkowało prasę Komunistycznej Centrali PZPR. RSW dominowało na rynku i stworzyło agencje prasowe (w tym Polska Agencja Interpress, Centralna Agencja Fotograficzna oraz Krajowa Agencja Wydawnicza) oraz własne drukarnie i sieć kolportażu.

W drugiej połowie lat 70., wraz z organizowaniem się demokratycznej opozycji, pojawiła się prasa podziemna wydawana poza cenzurą. Łącznie z ukazującymi się w takim samym trybie książkami, tworzyła tzw. drugi obieg wydawniczy.

Po Sierpniu 1980 r. nastąpił szybki rozwój prasy NSZZ „Solidarność”; powstało 6 legalnych pism Solidarności, w tym m.in. ogólnopolski Tygodnik Solidarność. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. została zawieszona większość prasy. Ukazywały się jedynie Trybuna Ludu i Żołnierz Wolności” oraz 16 gazet pozawarszawskich o charakterze regionalnym.



W wyniku zmian politycznych w 1989 r. pojawiła się wysokonakładowa prasa niezależna (Gazeta Wyborcza i wznowiony Tygodnik Solidarność). Ujawniały się pisma drugiego obiegu („Arka”, „Krytyka” i in.). Oficjalnie rozprowadzane były tytuły prasy emigracyjnej (np. paryska Kultura). W 1990 r. uchwalono nowe regulacje prawne związane z wydawaniem prasy: ustawowo zniesiono cenzurę i zlikwidowano Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Licencyjny system prasowy zamieniono na rejestracyjny (warunkiem ukazywania się zaczęła być sądowa rejestracja tytułu). Rozwiązano też RSW, likwidując przy tym monopol państwa w dziedzinie kolportażu (wyodrębniona spółka „Ruch” pozostawała jeszcze niedawno własnością Skarbu Państwa).

 

Jolanta Gabrysz

Biblioteka Publiczna

Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie im. Księgi Henrykowskiej

bpmg_zabk@wp.pl

 

Wystawę „Aby świat to wiedział”, otwartą 15 maja 2013 r., w czytelni głównej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie im. Księgi Henrykowskiej zainicjował Pan Maciej Przegonia, którego prywatne zbiory są tam udostępnione. Oglądać można autentyczne egzemplarze gazet nawet z roku 1904. Na zdjęciach widać fragmenty tzw. lekcji bibliotecznej z udziałem młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich. 

Tagi: media
Poprzedni artykuł

19:30 Wieczór muzyki kameralnej

Następny artykuł

Matinée

Podobne Posty

To nie wolność przynosi prawdę
Blog

„To nie wolność przynosi prawdę. To prawda daje wolność❗” – media to agora czy ugór❓

Demokracja rzekomo trwa, gdy trwa trójpodział władzy. Niepostrzeżenie, ale i nieodwołalnie w przestrzeni publicznej swoją rolę coraz mocniej zaznacza jednak...

Dodane przez VV
07-07-2023
Od słowa do słowa
Blog

Od słowa do słowa… – …polszczyzna jeszcze łączy czy już dzieli?

Słowo „słowo” jest rodzaju nijakiego, a różne słowa mogą być rodzaju męskiego, żeńskiego i nijakiego – w liczbie pojedynczej oraz...

Dodane przez VV
08-06-2023
Żyjemy w dyktaturze pozorów
Blog

Żyjemy w dyktaturze pozorów – wolność jest osobistym wyborem

Mówmy o Polsce, bo Polska mnie interesuje – jest moim krajem, moją Ojczyzną. Chciałabym, żeby młodzi i starzy chcieli tutaj...

Dodane przez VV
07-04-2023
Bądźmy ze sobą bardziej twarzą w twarz
Wiadomości

Bądźmy ze sobą bardziej twarzą w twarz – „Moje NIEidealne życie” można zmieniać [VIDEO / FOTO]

Młodzież potrafi wydobywać z życia to, co dobre. Ulega też łatwo temu, co dobre nie jest. Dojrzewanie jest codziennym zderzaniem...

Dodane przez VV
02-04-2023
Następny artykuł

Matinée

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist