Podczas tegorocznej edycji Świdnickiej Nocy Muzealnej otwarto wystawę pt. „Świat Leona Wyczółkowskiego. Malarstwo, rysunek, grafika”.
Ten na wskroś polski artysta, prekursor impresjonizmu w malarstwie polskim, przez całe twórcze życie eksperymentował z formą, która nigdy nie przerosła treści przedstawianej rzeczywistości. Potrafił, jak napisała Maria Twarowska, dzięki stworzonej ad hoc technice malarskiej czy graficznej porwać widza urzekającą świeżością, chwytaniem życia na gorąco i ożywianiem rzeczy. Pozostawił po sobie olbrzymi dorobek twórczy o własnym, niepowtarzalnym stylu, odzwierciedlający różne tendencje i kierunki w sztuce polskiej przełomu XIX i XX w., który można oglądać w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych.
Wybrany specjalnie ze zbiorów Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przez Ewę Sekułę-Tauer dla świdnickiego muzeum zestaw 45 prac dotyczy niewielkiego, ale reprezentatywnego zespołu dzieł o różnorodnej technice malarskiej, rysunkowej i graficznej oraz o różnych tematach. Wybór ten został uzupełniony o autoportret ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prace ukazują architekturę i pejzaż miast położonych nad Wisłą w obszarze Pomorza, portrety oraz tematy związane z pracą ludu, krajobrazowe i przyrodnicze, które szczególnie upodobał sobie Wyczółkowski. Wytypowano prace od bardzo wczesnych, impresjonistycznych z okresu ukraińskiego, poprzez dojrzałą, kolorową twórczość krakowską, aż po ostatni czarno-biały okres gościeradzki. Bogactwo tematów, zainteresowań artysty, od scen rodzajowych, portretów poprzez kwiaty, architekturę, autoportrety, widoki górskie, morskie i miejskie, składają się na tę prezentację. Dzieła pokazano w układzie chronologiczno-tematycznym, przedzielone dwoma planszami z powiększonymi zdjęciami przedstawiającymi artystę. Ze względu na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na wystawie można zobaczyć prace z teki Legionowo, które Wyczółkowski wykonał jako malarz frontowy Legionów Piłsudskiego, dokumentując życie frontowe.
Wystawę pt. „Świat Leona Wyczółkowskiego. Malarstwo, rysunek, grafika”. można zwiedzać w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy do 9 września 2018 r.