Międzynarodowa Unia Lalkarska UNIMA w 2002 r. ogłosiła 21 marca Światowym Dniem Teatrów Lalek. Ta najstarsza organizacja teatralna na świecie (powstała w 1928 roku w Pradze, a obecnie ma siedzibę w Charleville-Mézières) chciała w ten sposób zwrócić uwagę świata artystycznego, oraz całej opinii publicznej na lalkę teatralną oraz jej twórcze możliwości.
Kłodzko 21016 w ramach programu Teatr w Kłodzku także postanowiło włączyć się w obchody tego święta. Organizatorzy pragną zwrócić uwagę widzów na bogactwo środków artystycznego wyrazu jakie daje ta piękna i stara dziedzina teatru. Cykl wydarzeń pod hasłem „Świat na sznurkach i czempurytach” będzie miał miejsce w Kłodzku w dniach 21 – 23 marca 2014 r. Tegoroczny program obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa jest dosyć skromny, ale mamy nadzieję, że stanie się cykliczna imprezą, która będzie ściągać do Kłodzka miłośników teatru z innych miast i regionów. Wierzymy, że Kłodzko, dzięki swoim geograficznym i historycznym uwarunkowaniom może się stać mostem łączącym dwa silne ośrodki sztuki lalkarskiej – Wrocław i Hradec Králové.
Program:
Piątek – 21 marca
ok. 14:00 – 18:00 – „Spacer lalek” – happening uliczny Teatru Gry i Ludzie (Rynek oraz ulice Kłodzka),
17:00 – prelekcja pt. „Zarys dziejów i specyfika teatru lalkowego” – Michał Tramer – Kłodzko 2016 (Miejska Biblioteka Publiczna),
19:00 – monodram Anny Skubik „Złamane Paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich” (Scena Miejska – Kłodzkie Centrum Kultury).
Sobota – 22 marca
ok. 12:30 – 16:00 – „Spacer lalek” – happening uliczny Teatru Gry i Ludzie (Rynek oraz ulice Kłodzka),
11:00 – 15:00 – warsztaty dla rodzin „Jak stworzyć domowy teatrzyk lalkowy” (Kłodzkie Centrum Kultury),
16:00 – spektakl dla dzieci „Daszeńka, czyli żywot szczeniaka” – Teatr w Kłodzku (Scena Miejska – Kłodzkie Centrum Kultury).
Niedziela – 23 marca
11:00 – 15:00 – warsztaty teatralne dla młodzieży „Rodzaje lalek teatralnych i sposoby ich animacji” (Kłodzkie Centrum Kultury),
17:00 – spektakl dla wszystkich „Falkoshow. Iluzja marionetki.” – Teatr Animacji Falkoshow (Scena Miejska – Kłodzkie Centrum Kultury).
Szczególną uwagę zwracamy na następujące punkty programu:
Prelekcja pt. „Zarys dziejów i specyfika teatru lalkowego”
Michał Tramer (koordynator artystyczny programu Teatr w Kłodzku przy Kłodzko 2016, historyk, reżyser, scenograf) opisze różne dziedziny teatru lalek, typowe dla poszczególnych regionów świata. Przedstawi ich typowe cechy i różnice oraz przybliży dzieje i rozwój sztuki lalkarskie na świecie i w Europie.
Warsztaty „Jak stworzyć domowy teatrzyk lalkowy”
Uczestnikami warsztatów będą dzieci czynnie wspierane przez dorosłych – rodziców, dziadków, czy nauczycieli. Celem zajęć jest przywrócenie dawnej tradycji domowych teatrzyków, bardzo popularnych w Czechach, Niemczech i innych krajach w XIXw. i na początku XXw. Podczas warsztatów pokażemy jak z ogólnodostępnych, tanich materiałów wykonać małą scenkę, lalki czy dekoracje. Prowadzenie – Łukasz Jarzyński, Michał Tramer.
Warsztaty „Rodzaje lalek teatralnych i sposoby ich animacji”
Zajęcia skierowane do młodzieży i dorosłych. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać z bliska poszczególne rodzaje technik lalkarskich, jak jawajka, pacyna, marioneta, czy kukła. Poznają ich charakterystyczne cechy, budowę oraz sposoby ich animowania. Prowadzenie – Joanna Załucka, Łukasz Jarzyński.
Monodram Anny Skubik pt. „Złamane Paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich”
Spektakl reżyserii Romualda Wicza-Pokojskiego. To spektakl o ostatnich latach wielkiej gwiazdy Marleny Diertich w jej paryskim mieszkaniu. Gwiazda wspomina czasy swojej świetności. Jej jedyną towarzyszką jest Gloria, młoda i pełna entuzjazmu opiekunka, która również marzy o wielkiej karierze. Monodram jest przeplatany najpiękniejszymi piosenkami Marleny Dietrich w wykonaniu charyzmatycznej Anny Skubik. Gwiazda przedstawiona została w swoim ostatnim okresie życia, w momencie konfrontacji z własną, przemijającą legendą. Aktorka w intrygujący sposób stworzyła na scenie dwie postaci – Dietrich i jej pielęgniarki, delikatnie sugerując erotyczny podtekst ich wzajemnej, niezwykle burzliwej relacji. Trzymający w napięciu spektakl o sile namiętności, sławy i uzależnieniu od własnej legendy. Spektakl wprowadzając technikę laki żywo-rękiej (sama Marlena Dietrich jest tutaj lalką) pozwalają uwierzyć iluzji, że na scenie równolegle istnieją dwie aktorki. Perfekcyjna animacja i zaskakujące zmiany głosu to wspaniała kreacja Anny Skubik. Spektakl ten przyniósł Annie Skubik nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu Wayang World Puppet Carniwal w Bangkoku, oraz wiele innych prestiżowych nagród. Więcej informacji spektaklu: http://annaskubik.com/spektakle.html
Widowisko „Daszeńka, czyli żywot szczeniaka”
Spektakl dla dzieci w wieku 5-9 lat. Reżyseria Michał Tramer, wyk: Joanna Półtoranos, Joanna Załucka, projekt i wykonanie lalek Elżbieta Żelezik. Adaptacja książki, wybitnego czeskiego pisarza Karela Čapka, opisującej perypetie dorastającego szczeniaka. Spektakl Daszeńka, czyli żywot szczeniaka podchodzi do prozy Čapka z należytym szacunkiem, by w pełni zachować jej ciepły humor i mądrość. Przeróbki tekstu czy skróty zastosowano na tyle, na ile było to konieczne by przedstawienie dla dzieci miało należyte tempo i dramaturgię. Poza wspaniałym tekstem literackim, dużym walorem spektaklu jest jego strona plastyczna i muzyczna. Kolorowe lecz proste dekoracje i kostiumy stanowią świetne tło dla efektownych lalek psów, kunsztownie wykonanych przez Elżbietę Żelezik. Jazzująca muzyka Leszka Nowotarskiego, oraz dynamiczna gra obydwu aktorek nadają spektaklowi szczególnej ekspresji.
Spektakl „Falkoshow. Iluzja marionetki.”
Czy marionetka jest w stanie oddać charakterystyczne ruchy światowych gwiazd estrady? Tak, a nawet jest to możliwe tak idealnie, iż urzeczeni ruchem lalek na niciach widzowie nie odczuwają upływu czasu! Wielcy świata muzyki spotykają się w jednym miejscu: Michael Jackson, Tina Turner, Elvis Presley i inni poruszają się w rytm swoich przebojów dzięki zręcznej animacji Krzysztofa Falkowskiego. Iluzja pochłania! Aby jednak uczestnicy pokazu nie zapomnieli zupełnie o otaczającej ich rzeczywistości, po widowisku mają miejsce warsztaty teatralne na temat teatru marionetkowego. Widzowie dowiadują się, co może zainspirować do powstania całego spektaklu teatru marionetek, a także jak można takie widowisko stworzyć. Poznają budowę marionetki oraz to, która nić odpowiada za którą część lalki. Ochotnicy mogą spróbować własnych sił w technice animowania marionetkami, które mrugają, poruszają ustami i dłońmi, grają na instrumentach. Twórcą Teatru Animacji Falkoshow jest Krzysztof Falkowski, jeden z najlepszych polskich lalkarzy. Występował na wielu lalkarskich festiwalach w Polsce i na świecie. W Kłodzku gościł ze spektaklem „O Szewczyku, który Smoka Wawelskiego pokonał”.
Michał Tramer
Komentarze 3