KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

„Święte obrazki” – pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego

VV Dodane przez VV
27-11-2022
w Wiadomości
Czas czytania: 3 min
0
„Święte obrazki” – pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

Od 11 listopada w Muzeum Etnograficznym Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu można oglądać nową wystawę czasową „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze ojca Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955)”. 

Obrazki przedstawiają świętych patronów. Pełniły funkcje religijne i ochronne. Przypominają o cudach i związanych z nimi legendach, ilustrują miejsca pielgrzymek i formy kultu. Zawierają modlitwy, sentencje i życzenia. Towarzyszyły chrztom, ślubom i pogrzebom. Trafiały do świętego kąta w każdej izbie, między karty modlitewników, ofiarowywano je bliskim.

Wystawa „Święte obrazki” to pierwsza tak obszerna prezentacja wyjątkowej kolekcji grafik dewocyjnych i obrazów na szkle zebranych przez o. Nikolausa von Lutterottiego – ostatniego przeora zgromadzenia benedyktynów w Krzeszowie oraz pierwsza ekspozycja mu poświęcona. Na wystawie zostaną pokazano obrazy na szkle oraz wybór ok. 500 grafik z imponującego, bo liczącego kilkanaście tysięcy eksponatów, zbioru, który przez ćwierć wieku zgromadził i pieczołowicie opracował Nikolaus Lutterotti.

  • Kuratorskie dociekania pozwoliły na zrekonstruowanie tej kolekcji. Wiadomo, że w 1955 r. ponad 13 tysięcy druków zasiliło zbiory Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Udało się również dowieść, że pozostałe fragmenty tej kolekcji znajdują się w Bibliotece i Gabinecie Grafiki Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a także – w mniejszej części – w Dziale Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Tym samym, mimo częściowego rozproszenia, kolekcja Lutterottiego zachowała się w całości, co stanowi absolutny ewenement w losach przedwojennych zbiorów śląskich – mówi kurator wystawy Arkadiusz Dobrzyniecki.

Prezentowane druki pochodzą z europejskich warsztatów, głównie z terenu Niemiec, Austrii i Czech, a w niewielkim stopniu również Włoch, Francji i Polski. Powstawały od początku XVI aż do pierwszej połowy XX w. w prowincjonalnych, często klasztornych drukarniach. Rozprowadzano je głównie w centrach pielgrzymkowych, na odpustach, jarmarkach czy za pośrednictwem wędrownych handlarzy.

  • Ciekawą częścią zbioru są tzw. „prace klasztorne” – ręcznie wykonywane przez mniszki obrazki, do stworzenia których użyto papieru, tkanin oraz błyszczącej pasmanterii „Podobnym przykładem małych dzieł sztuki są prace ręcznie malowane na papierze i pergaminie. Przeważającą zaś część kolekcji stanowią masowo odbijane miedzioryty i staloryty. Niektóre odbitki ręcznie kolorowano, inne robiono nie tylko na papierze, ale też np. na jedwabiu. Najcenniejsze na wystawie są grafiki wykonane na podstawie rysunków Michaela Willmanna – dodaje kuratorka wystawy Joanna Kurbiel.

Równie bogata jak rodzaje technik jest tematyka grafik. Są to przede wszystkim wizerunki Matki Boskiej, Chrystusa, świętych i patronów. Liczne są ilustracje scen biblijnych, przedstawienia cudów i towarzyszących im legend. Nie brakuje pamiątkowych obrazków ukazujących miejsca pielgrzymek, sanktuaria i formy kultu. Wśród prezentowanych grafik znaleźć też można pamiątki sakramentów – chrztu, pierwszej komunii, bierzmowania, ślubu. Osobną kategorią są obrazki pogrzebowe z drukowaną na odwrocie informacją o zmarłym, a czasem jego fotografią. Kolekcja obejmuje też listy modlitewne, gdzie ilustracjom towarzyszył tekst modlitwy, często zapisany w formie wiersza.

Obok grafik dewocyjnych na ekspozycji pojawią się zgromadzone przez ojca Nikolausa Lutterottiego ludowe obrazy na szkle, powszechnie obecne w domach chłopskich na przełomie XVIII i XIX w. Szklane obrazy malowane głównie przez anonimowych twórców często były wzorowane na odbitkach z miejskich warsztatów Pragi, Augsburga czy Innsbrucka, oczywiście w mniej lub bardziej uproszczonej formie. Stanowiły symbol pobożności oraz wysokiego statusu społecznego i majątkowego ich posiadaczy – obrazy na szkle były znacznie droższe od papierowych odbitek obrazków dewocyjnych.

  • Prezentowana wystawa ma przywrócić w Polsce pamięć o ojcu Nikolausie von Lutterottim. Równocześnie jest naszym wyrazem uznania dla niezwykłego człowieka i skromnego zakonnika oddanego życiu monastycznemu, pracy duszpasterskiej, szerokim zainteresowaniom badawczym i archiwalnym, a wreszcie też – fascynującej pasji kolekcjonerskiej – podsumowuje dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.

Ojciec Nikolaus von Lutterotti przyszedł na świat jako Marco von Lutterotti 22 lipca 1892 r. w Kaltern (Włochy). W 1912 r. wstąpił do klasztoru benedyktynów Emaus w Pradze i przyjął imię zakonne Nikolaus. W 1922 r. przybył do klasztoru w Krzeszowie, gdzie obok rozległej pracy duszpasterskiej zajął się kolekcjonowaniem m.in. grafik dewocyjnych, obrazów na szkle i albumów graficznych. Opublikował też ponad 70 książek i artykułów dotyczących cysterskiego Krzeszowa, dóbr zakonnych i dzieł sztuki artystów tam tworzących. Najważniejsze opracowania naukowe poświęcił barokowemu malarzowi Michaelowi Willmannowi. Zmarł 28 października 1955 r. w Stuttgarcie, pochowany został na cmentarzu swego domu zakonnego w Bad Wimpfen (Niemcy).

Wystawa „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze ojca Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955)” – Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – ekspozycja dostępna dla zwiedzających do 29 stycznia 2023 r.

Tagi: malarstwoplastykawystawa
Poprzedni artykuł

Co kryło się we wnętrzu starego zegara… – „Złodziej Czasu”

Następny artykuł

Do jej taksówki wsiadł numer dwa – „Mayday Bigamistka”

Podobne Posty

Malarstwo Jolanty Jóźwiak
Wiadomości

Malarstwo Jolanty Jóźwiak – odkryj „Piąty Żywioł”

Kobieta – delikatna jak powietrze, silna jak ziemia, płynna jak woda, namiętna jak ogień. A jednak jest czymś więcej niż...

Dodane przez VV
17-02-2025
Trzynaście miast
Wiadomości

Trzynaście miast południowo-zachodniej Polski – „Amputacja czy rekonstrukcja?”

„Amputacja czy rekonstrukcja?” to wystawa poświęcona losom trzynastu miast południowo-zachodniej Polski po 1945 roku. Prezentuje dramatyczne zmiany urbanistyczne i stawia...

Dodane przez VV
13-02-2025
Kiedy pojawia się
Wiadomości

Kiedy pojawia się pierwszy kolor – „Rozplatanie tęczy”

Na początku tęcza jest biała. Całkowicie biała. Kiedy pojawia się pierwszy kolor, widownia wstrzymuje oddech. Jeden kolor. Tylko jeden, ale...

Dodane przez VV
04-02-2025
Wielowymiarowość kobiecości
Wiadomości

Wielowymiarowość kobiecości – „Barwy kobiet”

Kobieta od wieków inspirowała artystów, lecz często była przedstawiana jedynie przez pryzmat cielesności. „Barwy Kobiety” to malarska opowieść, która wychodzi...

Dodane przez VV
03-02-2025
Następny artykuł
Do jej taksówki wsiadł numer dwa – „Mayday Bigamistka”

Do jej taksówki wsiadł numer dwa – „Mayday Bigamistka”

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist