„Betlejem polskie” – to „jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych 2013 roku w Polsce” – według miesięcznika „Teatr”. Spektakl został nagrodzony na 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej Wyróżnieniem Zespołowym dla Realizatorów.
Lucjan Rydel, autor wystawionego po raz pierwszy w 1905 r. „Betlejem polskiego”, kazał Jezusowi narodzić się w Polsce. Betlejemską szopkę, koniecznie z widokiem na Wawel, postawił w Krakowie. Rydlowska idea przeczytania biblijnej opowieści o narodzinach Zbawiciela przez „Polskę tu i teraz” stała się punktem wyjścia dla spektaklu Wojciecha Farugi. Co by się stało, gdyby niepokalane poczęcie wydarzyło się dziś? Czy możliwy jest cud? Jak zareagowalibyśmy, gdyby się wydarzył? Kim może być dzisiejsza Maria? Czy będzie to cud ogólnonarodowy, czy raczej cykl doświadczeń indywidualnych? Akcja z Krakowa przenosi się do małej miejscowości, o której wszyscy zapomnieli. To miejsce po katastrofie – nie wiemy, czy przeszła tędy klęska żywiołowa, czy może tylko zamknięcie jedynej fabryki. Miejscowość powoli umiera, a jej mieszkańcy, pozbawieni środków do życia, pracy i chęci robienia czegokolwiek zbierają się w świetlicy. Czekają, aż coś się wydarzy…
Ostatnie pokazy spektaklu w tym sezonie odbędą się w piątek 7 lutego 2014 o godz. 19:00 oraz w niedzielę 9 lutego 2014 r. o godz. 18:00 w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Tekst i reżyseria: Wojciech Faruga. W spektaklu wykorzystano fragmenty filmu „Cuda Polskie” w reż. Piotra Domarańczyka inspirowane „Betlejem polskim” Lucjana Rydla. Rezerwacja biletów: tel. 746649695; e-mail: biuro@teatr.walbrzych.pl
Danuta Kocan
Ikona (fot): Bartek Sowa