Trwa piąta edycja Międzynarodowego Forum Muzycznego w Bardzie. Wczorajszy wieczór był – dla melomanów oraz osób poszukujących wewnętrznego ukojenia – doświadczeniem piękna harmonii brzmień dwóch bliskich sobie, aczkolwiek różnych, instrumentów muzycznych oraz czasem spokojnego rejsu po akwenie klarowności i łagodności, jakiej na co dzień w miejskim szumie nie znajdujemy.
Drugi tegoroczny koncert Bardzkiego Lata Organowego 2018 odbył się – co przez cztery minione lata, gdy VVENA.PL relacjonowała – w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy dużej frekwencji słuchaczy i co najważniejsze – wystąpili mistrzowie dwóch instrumentów jakże odmiennych wizualnie, ale bliskich sposobem powstania dźwięków. Zagrali:
- na organach bardzkiej bazyliki prof. Marek Kudlicki – absolwent Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz dyrygentury prof. Krzysztofa Missony. Studia ukończył z wyróżnieniem. Dalsze studia odbył w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie koncertowej prof. Hansa Haselböcka. Jego trasy koncertowe prowadziły dotychczas do prawie wszystkich krajów Europy, wielokrotnie do Stanów Zjednoczonych i Kanady, Ameryki Południowej, Afryki Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Hong Kongu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Malezji i Tajwanu. Występował na znanych międzynarodowych festiwalach oraz w czołowych ośrodkach muzycznych (Sztokholm, Londyn, Wiedeń, Sydney, Wellington, Nowy Jork, Minneapolis, Bogota, Buenos Aires i in.). Kunszt wykonawczy prezentował w tak renomowanych salach koncertowych jak Filharmonia Krakowska, Sala Luis Angel Arango w Bogocie, Cleveland Museum of Art, Roy Thompson Hall w Toronto, Sejong Cultural Center w Seulu, National Concert Hall w Taipei;
- na fagocie Tomasz Suchowierzch – edukację muzyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Gry na fagocie uczył się pod kierunkiem Grażyny Woć-Kowalik. Od 1997 r. studiował grę na fagocie w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie obecnie Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina, pod kierunkiem prof. Bogumiła Gadawskiego. Od 2003 r. koncertuje i współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. Na co dzień jest wiodącym instrumentalistą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.
Podczas – zapowiadanego przez VVENA.PL – koncertu zabrzmiały dzieła mistrzów kompozycji. Były to m.in.: „Toccata Prima” Georga Muffat’a, z repertuaru Benedetto Marcellego – Sonata e-moll na fagot i basso continuo Adagio Allegro Largo Allegretto, ze zbioru dzieł Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur BWV 571, spośród utworów Antonio Vivaldiego – koncert na fagot e-moll RV 484 Allegro poco Andante Allegro, „Preludium pastorale” – op. 68 Władysława Żeleńskiego, Partita na fagot solo Preludio Valse Presto Aria antiqua Capricietto – Gordona Jacoba oraz dzieło Ferruccio Benvenuto Busoniego – Preludium (basso ostinato) i fuga (fuga podwójna na temat chorału) op. 7.
Krzysztof Kotowicz