Wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska zapraszamy na „Tournée Okiem Młodych” – spotkania z najlepszymi filmami ósmej edycji i zapowiedź nadchodzącej, dziewiątej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”.
W czwartek 8 września 2016 r. o godz. 18:00 w Ząbkowickim Ośrodku Kultury odbędzie się pokaz filmów – laureatów 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”.
„Trampkarze” – reż. Marcin Filipowicz, Polska, 26′
Nagroda „Kinematografek”, przyznana przez osadzonych z oddziału więziennego Aresztu Śledczego w Świdnicy) Dwaj bracia, 14-letni Mateusz i 13-letni Łukasz mają marzenie: chcą zostać sławnymi piłkarzami. Razem trenują, uczą się i przygotowują do kolejnych meczy. W tle obserwujemy relację chłopców z ich ojcem oraz codzienne życie w górskiej wsi. Ciepły, znakomicie sfilmowany przez Marcina Łaskawca i Weronikę Bilską obraz Marcina Filipowicza ujmuje prostotą oraz emocjonalną szczerością w portretowaniu swoich bohaterów.
„Drugie piętro”- reż. Hajni Kis, Węgry, 20′
(Nagroda Publiczności) Intymny dokument o życiu osób starszych zamkniętych w domu opieki i o młodym pielęgniarzu, którego misją stało się niesienie pociechy rezydentom tytułowego drugiego piętra.
„Fabio’s Videos”- reż. Kamil Krukowski, Polska, 17′
(Nagroda Specjalna Jury) Fabio jest kolekcjonerem kaset VHS. Jego kolekcja jest jedną z największych w Polsce i w Europie. Niecodzienna pasja stała się jego sposobem na życie, a także pozwoliła mu spełnić marzenia.
„Obiekt”- reż. Paulina Skibińska, Polska, 15′
(Nagroda Specjalna dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych) Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.
„Wielkie emocje Igora”- reż. Jan Strejcovsky, Czechy, 25′
(Nagroda Międzynarodowego Konkursu Szkół Filmowych) „Wielkie emocje Igora“ to rodzaj filmowej gry z biografią jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów po rewolucji – Igora Chauna. Dzisiejsza świadomość własnej nieudolności splata się tu z rekonstruowanymi przez niego skrawkami wspomnień. Nazwanie siebie „poszukiwaczem duchowym“ nie pozwoliło bohaterowi uwolnić się od śpiących demonów. Wracają do niego w stanie śmierci klinicznej, a przywrócić go do życia mogą jedynie nieustanne seanse spirytystyczne. Film jest próbą wskrzeszenia reżysera, który ostentacyjnie zabił się po wydaniu książki „Dzienniki lub śmierć reżysera“, gdzie z pomocą okultyzmu starał się przejąć władzę nad światem.
„Dokument”- reż. Marcin Podolec, Polska, 6′
(Grand Prix „Złote Oko” i Nagroda Jury Młodzieżowego) Animowany portret ojca, którego dorosłe dzieci opuściły rodzinny dom.
Pokaz objęty jest patronatem portalu Dolnośląskość.pl. Odkrywamy Dolny Śląsk – wstęp wolny. Zapraszamy!