Spektakl „Gęsi – ludzie – łabędzie” powstał na podstawie II części powieści Alhierda Bachareviča Psy Europy. Utwór w reżimowej Białorusi został uznany za dzieło ekstremistyczne i wpisany na listę książek zakazanych.
Reżyser opisuje przedstawienie jako tragikomiczną antyutopię – jej akcja toczy się w roku 2049 w małej wsi, której mieszkańcy zgubili wszystko. „Swój język i nazwę własnej wsi, dlatego od kierownictwa dostali jakąś inną. Nie pamiętają, kim są, mówią w dziwnym języku, który jest mieszanką białoruskiego i rosyjskiego i to wszystko to jedna olbrzymia Rosja, która zajmuje pół świata. Spektakl jest o przyszłości, której wszyscy się boimy” – podkreśla artysta. Uwagę widza kierujemy na najbliższą przyszłość Białorusi – jawiącą się dzisiaj raczej w czarnych barwach – w której oprócz degradacji języka, kultury, moralności oraz technologii zanika samo pojęcie «Białoruś». To spektakl-przestroga dla nas wszystkich, a przede wszystkim dla Białorusinów, ponieważ tylko razem jesteśmy w stanie zapobiec ucieleśnieniu się nadchodzącej katastrofy – zapowiadają twórcy.
Po raz kolejny we Wrocławiu wystąpi białoruska Niezależna Grupa Teatralna „Kupałaŭcy”. W sierpniu 2020 roku Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały, najstarszy teatr Białorusi, stracił cały zespół. Aktorzy w geście solidarności zaprzestali pracy po zwolnieniu dyrektora Pawła Latuszki. Część zdecydowała się kontynuować działalność w podziemiu jako Niezależna Grupa Teatralna „Kupałaŭcy”: W 2020 roku przygotowywaliśmy sezon świąteczny z okazji 100-lecia teatru, ale sprawy potoczyły się inaczej. 26 sierpnia opuściliśmy teatr w solidarności z Białorusinami, którzy pokojowo protestowali przeciwko okrucieństwu w państwie. Zawsze staliśmy u boku naszych ludzi i z dumą możemy nazywać się teatrem narodowym. Ale teraz jesteśmy także wolnym teatrem. Opuściliśmy «nasz dom», ale wciąż torujemy sobie drogę powrotną sztuką.
Spektakl „Gęsi – ludzie – łabędzie” – sobota – 3 września 2022 – godz. 19:00 / niedziela – 4 września 2022 – godz. 19:00 – Scena Kameralna – Teatr Polski – Wrocław – przedstawienie w języku białoruskim z polskimi napisami – dla widzów 16+
Foto: Maciek Rukasz