Innowacyjna adoptacja szekspirowskiego Hamleta, która zabiera cię za kulisy rosyjskiego systemu karnego.
Valya, młody student zarabia na życie w nietypowy sposób. Po zajęciach, chłopak udaje ofiary w policyjnych rekonstrukcjach zbrodni. Odkrywając niesprawności w rosyjskim wymiarze sprawiedliwości, podróżując z jednego miejsca zbrodni na drugie, Valya doznaje wizji, w której nawiedza go zmarły ojciec informując, że padł ofiarą spisku i morderstwa zaplanowanego przez żonę i jej kochanka… Nagrody: Nagroda główna otwartego rosyjskiego Festiwalu „Kinotawr” 2006, Nagroda główna Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu filmowego w Rzymie 2006, Nagroda widzów XIV Festiwalu nad Festifalami w 2006, Nagroda Rosyjskiej Akademii Filmowej „Nike” za najlepszą drugoplanową rolę żeńską dla Lii Achidżakowej.
Dwa razy w roku świdniczanie mogą obejrzeć cykl, złożony z pięciu filmów, połączonych wspólną ideą i poprzedzonych wstępem. Każdy program składa się z filmów starych, nowych i najnowszych, znanych lub nieznanych publiczności. Natomiast wstęp zawsze – i zupełnie świadomie – jest zaskakujący. Autorka sięga po informację, które pozostały poza polem widzenia polskojęzycznej prasy filmowej, za każdym razem przybliżając widzom sylwetki twórców, tło historyczne filmów, sytuacje na planie podczas pracy nad filmem lub nie do końca czytelne dla polskiego widza podteksty. Od ostatniej edycji w spotkaniach z publicznością udział biorą specjalne goście Natalii Nikolskiej: osoby, które brały udział w realizacji filmów. Świdniczanie poznali przy tej okazji Izabelę Cichońską, architektkę scenografii wirtualnej do filmu „On Drakon” oraz reżyserkę Olgę Stołpowską i pisarza Aleksandra Snegirewa, którzy przyjechali z Moskwy ze swoim filmem „Rok literatury”.
Pokazy filmu „Udając ofiarę” oraz spotkanie monograficzne związane z filmem odbędzie się w czwartek 23 listopada 2017 r. o godz. 18:00 w Galerii Fotografii w Świdnicy. Film z polskimi napisami. Rok produkcji: 2006, gatunek: czarna komedia, reżyseria: Kirył Serebrianikow. obsada: Yuri Chursin, Vitaliy Khaev, Aleksandr Ilin, Anna Mikhalkova. Czas trwania: 100 min O reżyserze i filmie opowie Marina Fedorowskaja, dziennikarz i historyk sztuki z Moskwy. Patronat nad „Wieczorami z kinem rosyjskim” sprawuje Świdnicki Ośrodek Kultury, projekt jest realizowany dzięki wparciu klubu miłośników kina rosyjskiego „Horyzont” przy Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.