Urodził się w 1931 roku w Berlinie. Po zakończeniu II wojny światowej rodzice osiedlili się w Kłodzku. Tam był uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Jest reżyserem filmów dokumentalnych i scenarzystą. Jego dorobek artystyczny to około 100 filmów. Robert Stando rozpoczął swą twórczą drogę w teatrze amatorskim. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Reżyserii Filmowej.
W 1954 r. zamieszkał w Warszawie i związał się z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych (do 1972 r.), a potem z Wytwórnią Filmów „Czołówka”. Jest autorem kilkudziesięciu dokumentów, w tym o Kłodzku, którego posiada honorowe obywatelstwo. Robert Stando już od 22 lat gości w macierzystym liceum, w ramach spotkań z nauczycielami oraz z uczniami. Współtworzy międzypokoleniowy dialog, prowadzi edukację filmową. Chętnie debatuje z młodzieżą o wartościach i życiowych wyborach. Bogaty i różnorodny dorobek twórczy reżysera, swój początek wiąże z Kłodzkiem – miastem, któremu dzięki pierwszemu filmowi, „nie pozwolił zginąć”. Kłodzko – miasto młodości powraca i w filmie autobiograficznym „Most z żelaza”. Warto jeszcze dodać, że wielką pasją Roberta Stando jest pełna nostalgii muzyka.
W środę 11 września 2013 r. o godzinie 17:00 będzie miał miejsce pokaz filmów dokumentalnych i spotkanie z Robertem Stando. Obejrzymy filmy: „Czarna dziura, czarna góra i siłaczka” (2003 r.), „Dziki żywot koguta bez światła i słońca” (1968 r.) i „Pan Ciuchcia” (1968 r.). Zapraszamy serdecznie do kawiarni Kłodzkiego Centrum Kultury. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Kłodzka oraz Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.
Aleksandra Balicka