Niezwykle osobisty, wyjątkowy i premierowy na zaduszkowej scenie koncert pamięci Aliny Skrzek. Oto na co czekamy z niecierpliwością, a co stanie za sprawą wybitnego artysty Józefa Skrzeka. Ten wyjątkowy multiinstrumentalista i kompozytor wraz z córką Elą Skrzek (vocal) zawładnie sceną Kłodzkiego Ośrodka Kultury, aby zabrać nas w piękną podróż po swojej muzyce.
Zaduszki Wokalne to cykliczna impreza, której pomysłodawcami i koordynatorami są muzycy Agata Bilińska i Roho Konar, a którzy również pojawiają się na scenie otwierając muzycznie wieczór. Do udziału w koncercie zaduszkowym zapraszani są znani artyści scen polskich. Główną ideą tego wydarzenia jest nieustanne promowanie polskiej muzyki wysokiej próby. Wymykając się szufladkowaniu, a kierując ponadczasową wartością swobodnej wypowiedzi artystycznej i skupiając ludzi podobnej wrażliwości.
Józef Skrzek – legenda światowej muzyki, który nie kłania się modom i jak czytamy na stronie skrzek.pl od ponad czterdziestu lat jest aktywnym i kreatywnym twórcą. Wciąż idzie do przodu, szukając nowych form wyrazu, zaskakując i słuchaczy, i samego siebie. Dlatego było dla nas bardzo spójnym i naturalnym, że będzie gwiazdą tego wieczoru i jesteśmy zaszczyceni, że przyjął zaproszenie na to wielkie święto muzyki i wolności jakim są nasze Zaduszki – piszą organizatorzy koncertu Agata Bilińska i Roho Konar.
Kiedy uruchamia swój wysłużony, poobijany egzemplarz kultowego syntezatora Minimoog, nie ma sobie równych. Jest niekwestionowanym wirtuozem tego instrumentu – a to dopiero początek licznych umiejętności Józefa Skrzeka. (…) Nie jest człowiekiem jednego stylu – inaczej brzmiał jako ekspresyjny basista grupy Breakout, inaczej jako wszechstronny multiinstrumentalista legendarnego SBB, inaczej jako muzyk eksploatujący brzmienia syntezatorów pod sklepieniem Planetarium Śląskiego, a jeszcze inaczej podczas nastrojowych koncertów organowych. Jest genialnym improwizatorem, który z powodzeniem wdawał się w fascynujące, instrumentalne dialogi z tak wielkimi artystami, jak Tomasz Stańko, Michał Banasik czy Thijs van Leer. Od połowy lat 90. z powodzeniem zajmuje się produkcją dużych widowisk multimedialnych, osadzając je w tak niecodziennych miejscach jak kopalnia srebra, latarnia morska czy zbocze góry Stecówka. Komponuje także dla teatru i filmu, pojawia się gościnnie w innych projektach i ciągle koncertuje. I jeszcze zbiera za swoją twórczość liczne nagrody, ze Złotym Fryderykiem na czele. Kiedy znajduje na to wszystko czas?
Józef Skrzek (rocznik 1948) zaczynał swoją muzyczną przygodę w drugiej połowie lat 60., kończąc Szkołę Muzyczną im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Już w 1970 roku zasilił skład legendarnej formacji Breakout. W 1971 roku założył trio Silesian Blues Band, które – po dwóch latach intensywnej pracy z Czesławem Niemenem jako Grupa Niemen – od 1974 roku święci triumfy na scenach całego świata jako SBB – jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych wszech czasów. Grają na scenach z takimi gwiazdami jak Bob Marley, Elton John, Soft Machine, Marillion, Deep Purple czy Colosseum II. Nagrali kilkadziesiąt płyt, zagrali kilkaset koncertów – i wciąż, w imię swojej dewizy – szukają, burzą i budują. Ostatnio wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia na płycie „Z miłości jestem”.
XVI Zaduszki Wokalne – koncert Józefa Skrzeka z udziałem Eli Skrzek – prolog – Agata Bilińska (wokal) & Roho Konar (gitara) – piątek – 3 listopada 2023 – godz. 18:00 – Kłodzki Ośrodek Kultury – Kłodzko
Foto: Justi Szadkowska