Jeśli odnajdujesz w muzyce i śpiewie wywodzącym się z samej głębi ludowych tradycji piękno, jeśli chcesz posłuchać i zobaczyć niepowtarzalnych występów grup dzielących się muzycznymi tradycjami swoich regionów – przyjedź do Kłodzka.
W tegorocznym programie kłodzkiego święta folkloru wystąpią:
Narodowy zespół muzyki i tańca „Viazanka” – powstał w 1972 roku, a 6 lat później zyskał miano „narodowego”. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu swojego miasta Mińsk, niejednokrotnie uczestniczył w międzynarodowych festiwalach na Litwie, w Polsce, Francji, Hiszpania, Holandii oraz we Włoszech. Tancerze wraz z orkiestrą pod kierownictwem Leonida Tuszynskiego prezentują repertuar składający się z 32 choreografii (białoruskie tańce folklorystyczne, narodowe tańce z całego świata oraz utwory muzyczne).
Zespół tańca greckiego – działający w Centrum Kultury Kordelio-Evosmos – Skupia dziewięć odrębnych grup artystycznych co daje ponad 250 uczestników zajęć tanecznych i muzycznych. Grupa posiada w repertuarze tańce wielu regionów Grecji. Zespół brał udział w wielu festiwalach folklorystycznych w Grecji jak i za granicą. Grupa posiada ponad 350 oryginalnych ludowych, greckich kostiumów.
Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” – powstał w 1971 roku i od początku działa w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie. Aktualnie w zajęciach tanecznych, wokalnych i muzycznych uczestniczy ponad 80 osób. Celem działalności Zespołu jest kultywowanie dolnośląskiej tradycji ludowej, ochrona polskiego dziedzictwa narodowego oraz rozwijanie zainteresowania folklorem wśród dzieci i młodzieży. Zespół uczestniczy w życiu artystycznym Nowej Rudy, wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą, ukazując na całym świecie piękno i wyjątkowość polskiej kultury ludowej. Na program Zespołu składają się tańce: opoczyńskie, górnośląskie, żywieckie, nowosądeckie, rzeszowskie, cieszyńskie, kaszubskie, kurpiowskie, lubelskie, a także polskie tańce narodowe: Krakowiak, Polonez, Mazur i Kujawiak z Oberkiem. W 1991 roku zapoczątkowano organizację Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Nowej Rudzie. Zespół Pieśni i Tańca od początku jest współorganizatorem Imprezy. Od maja 2004 roku Zespół jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej C.I.O.F.F. W grudniu 2011 roku Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” obchodził jubileusz 40-lecia swojej działalności, podczas którego zaprezentowano pokoleniowość Zespołu. Na jednej scenie zgromadzono trzy pokolenia wychowanków, łącznie ok 120 artystów.
Zespół LUGOJANA – działa przy Centrum Kultury w mieście Lugoj w zachodniej Rumunii. Miasto Liczy ok 45 tys. mieszkańców. Zespół jest organizatorem festiwalu folklorystycznego w swoim mieście, impreza odbywa się co dwa lata. Koncertowała w wielu krajach europejskich min. w Grecji, Danii, Serbii i Portugalii. Repertuar Zespołu stanowią tańce pochodzące z różnych regionów Rumunii. Grupa samodzielnie jest w stanie przedstawić dwu godzinny spektakl. Liczba uczestników zespołu podczas koncertu waha się między 35-40 osób. Zespół posiada komórkę dziecięca, gdzie rozwijane są zainteresowania młodego pokolenia. Tancerzom towarzyszą muzycy grający na typowych dla Rumuni instrumentach saxofon, skrzypce, bass oraz akordeon. Dawka konkretnej bałkańskiej energii i temperamentu.
XXII Międzynarodowy Festiwal Folkloru odbędzie się w czwartek 7 sierpnia 2014 r. o godz. 16:00 na Rynku w Kłodzku. Zobacz to piękne muzycznie i barwne widowisko – zapraszamy.