Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” to jedyne wydarzenie kulturalne w zachodniej Polsce, którego głównym celem jest promocja muzyki dawnej – od średniowiecza do baroku – wykonywanej według oryginalnych tabulatur i partytur na oryginalnych, bądź na kopiach instrumentów pochodzących z epoki.
Festiwal, podczas którego prezentują się zarówno profesjonalni artyści z Polski i zagranicy, jak i zespoły dziecięco-młodzieżowe, organizowany jest z powodzeniem nieprzerwanie od 1992 r. Koncerty odbywają się w miejscach związanych kulturowo z wykonywaną muzyką, dzięki czemu melomani mają możliwość odkrywania piękna dawnych kompozycji w przestrzeniach z epoki oraz przeżycia swoistej podróży w czasie.
Głównym nurtem muzycznym tegorocznej edycji „Maja z Muzyką Dawną” będą prezentacje artystów z Gruzji (Narodowy Chór Adżarii), którzy przybliżą słuchaczom kulturę, sztukę muzyczną oraz taniec swojego kraju. W programie festiwalu znajdą się również prawdziwe gratki dla wysmakowanych melomanów, m.in.: Nieszpory Maryjne Monteverdiego w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble z Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka czy barokowe i klasyczne arie operowe w wykonaniu artystów z Czech. Festiwalowa publiczność usłyszy także Laureatów Konkursu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum, Jacka Kowalskiego i Klubu Świętego Ludwika, wykonującego francuską poezję z XIII oraz Zespół Muzyki Dawnej Rocal Fuza. Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” jest ważnym przedsięwzięciem w kontekście kultury całego regionu dolnośląskiego, otwartym dla szerokiego grona odbiorców. Koncerty odbywają się nie tylko w różnych miejscowościach na Dolnym Śląsku, ale również w sposób szczególny promują lokalnych artystów oraz prawdziwe perły regionalnej architektury.
XXXI Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” – 21 maja – 5 czerwca 2022 – Wrocław / Kłodzko / Lądek-Zdrój / Żórawina / Zawonia / Piszkowice / Łagiewniki – szczegółowy plan na infografice