KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

Zakazany taniec

VV Dodane przez VV
27-05-2013
w Wiadomości
Czas czytania: 3 min
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

Czy taniec może być tematem przynależącym do sfery tabu? Owszem – w niektórych zakątkach świata. I to głównie ten, wykonywany przez mężczyzn. Mowa o raqs sharqi (lub „raqs al-hizz” – z języka arabskiego taniec wschodni / taniec orientalny – nie mylić z tańcem wszystkich regionów Orientu), znanym w potocznym języku jako taniec brzucha.

Pragnę zdecydowanie zaznaczyć, iż raqs sharqi nie jest tańcem bollywood, choć nad wyraz często bywa on tak kojarzony. Czynnikiem powodującym ten stan rzeczy, jest zbieżność w nazewnictwie (w terminologii taniec brzucha istnieje również jako belly dance, natomiast taniec rodem z hinduskiej kinematografii bollywood dance), a także ustawiczne mylenie kultury arabskiej z kulturą Indii.

Czym jest taniec brzucha? To sztuka zapoczątkowana jeszcze przed pojawieniem się islamu na terenach ówczesnego Półwyspu Arabskiego. Pierwsze ślady w postaci rycin kobiet wykonujących raqs sharqi odnalezione zostały w Mezopotamii (z około 4000 roku p.n.e.) i Egipcie (z około 1000 roku p.n.e.). W pierwotnej wersji taniec ten miał znaczenie stricte religijne i nawiązywał do kultu płodności, a kobiety wykonywały go w świątyniach jako praktykowanie  jednego z rytuałów religijnych. Z momentem pojawienia się w kulturze arabskiej systemu patriarchalnego taniec brzucha (nazywany wówczas jeszcze tańcem orientalnym) ewoluował do rangi sztuki, choć w dalszym ciągu przypisany był jedynie do sfery kobiecej. W Europie sztuka tańca brzucha zaczęła funkcjonować dopiero w latach 80 XIX wieku, a więc jest on w kulturze Zachodu stosunkowo młodym i wciąż nieznanym tańcem. Momentem przełomowym stał się rok 1893, kiedy to jedna z tancerek podczas światowych targów w Chicago zaprezentowała szerszej publiczności nową w świecie Zachodu, a do tego niezwykle odważną sztukę taneczną. Odtąd w „obiegu” pojawiło się również określenie tańca brzucha, które dotąd funkcjonowało jedynie jako taniec orientalny.

Raqs sharqi to zdolność polegająca głównie na umiejętnym odizolowaniu od siebie poszczególnych partii ciała, a także mięśni. Każda z części ciała pracuje osobno. Jest to niezwykle trudna i wymagająca wielu poświęceń sztuka. Głównym zadaniem tancerki / tancerza jest idealne dopasowanie ruchów swojego ciała do rytmów muzyki. Osoba, która tańczy pełni swego rodzaju rolę narratora, który prowadzi nas po ścieżkach dźwięków.

W obecnych czasach taniec brzucha jest często kojarzony (ze względu na wykonywane ruchy) z domeną kobiecą. Istnieją jednak mężczyźni, którzy zajmują się – i to ich umiejętności można przedstawić na równym poziomie z poziomem prezentowanym przez znane tancerki – tą sztuką. Przykładem tancerza płci męskiej specjalizującego się w tańcu brzucha jest Egipcjanin Tito Seif. Kiedy pierwszy raz miałam okazję w jednym z dokumentów obejrzeć raqs sharqi w jego wykonaniu, pomyślałam sobie – to niemożliwe, aby mężczyzna potrafił tak precyzyjnie, a zarazem zalotnie (nie ukrywajmy, że taniec brzucha jest tańcem niesamowicie uwodzicielskim) operować biodrami. Tito Seif jest  osobą dość kontrowersyjną, a jego zdolności tematyką tabu w krajach arabskich, gdzie panuje przekonanie, iż mężczyzna nie winien się trudzić czynnościami kulturowo przypisanymi płci żeńskiej.

http://www.youtube.com/watch?v=620HKiYfu5g

Zainteresowanych tematyką tańca brzucha odsyłam do kilku filmików zamieszczonych w serwisie You Tube, a także zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu z Egiptu mojego autorstwa, w którym można zobaczyć fragment orientalnego show w wykonaniu jednego z egipskich zespołów tanecznych, który składa się zarówno z kobiet  jak i mężczyzn. Godnym polecenia jest również film dokumentalny „Tancerki z Kairu”.

 

Tekst, video (nr 2) i fot:

Natalia Rani Junik

rani.junik@gmail.com

Tagi: taniec
Poprzedni artykuł

19:00 Pokaz filmu CRISTIADA

Następny artykuł

Ludzie poza pamięcią

Podobne Posty

Światowe standardy muzyki
Wiadomości

Światowe standardy muzyki rozrywkowej – Wielka Gala Noworoczna

Okrążymy razem kulę ziemską w towarzystwie najznamienitszych arii, duetów operetkowych, walców i polek – Johanna Straussa oraz światowych standardów muzyki...

Dodane przez VV
16-01-2025
To co najpiękniejsze w
Wiadomości

To, co najpiękniejsze w gruzińskim folklorze – „Aphkhazeti”

Czekają na nas tradycyjne fragmenty muzyki gruzińskiej w zupełnie nowej odsłonie, wykonane przez orkiestrę na żywo, a także widowiskowe tańce...

Dodane przez VV
13-12-2024
Kim dla siebie są
Wiadomości

Kim dla siebie są – „Kto ma Klucz.” [VIDEO]

Kobieta i Mężczyzna stają w obliczu kryzysu długoletniego związku. Mogą się rozejść albo podjąć ostatnią próbę zrozumienia, co właściwie się...

Dodane przez VV
26-10-2024
Opowieść o sile miłości
Wiadomości

Opowieść o sile miłości w czterech aktach – „Jezioro łabędzie”

Najbardziej znana w Japonii ukraińska grupa baletowa Kyiv Classic Ballet, przed dużym tournée w Japonii, wystąpi tylko jeden dzień we Wrocławiu z niesamowitą interpretacją „Jeziora łabędziego”....

Dodane przez VV
19-10-2024
Następny artykuł

Ludzie poza pamięcią

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist