Przed nami trudny czas, więc żeby nie ryzykować zdrowia własnego i innych, jako rozsądni ludzie zostajemy w domu. Czy to jednak powód, by w XXI wieku rezygnować z łaknienia poznawania świata lub chłonięcia sztuki?
Zdecydowanie nie… W cyklu #ZwiedzajWirtualneMuzea zaproponujemy wycieczki, które można odbyć i nie naruszyć dobrej zasady #zostańwdomu. Aby wybrać się do muzeum i dowiedzieć fascynujących rzeczy, czasem nie trzeba nawet wychodzić z domu.
Wystawa prezentuje fenomen wykorzystania miedzi na przestrzeni dziejów. Od tysiącleci jest ona synonimem nowoczesności, nowych technologii, ale również surowca w pełni przetwarzalnego. Ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwszą, opartą o bogate zbiory Muzeum Miedzi w Legnicy oraz zbiór wypożyczony z zaprzyjaźnionych muzeów i instytucji. Tradycyjnej ekspozycji muzealnej towarzyszą multimedia oraz nowoczesne sposoby prezentacji wiedzy. Zostały one przygotowane w ramach projektu Virtual Mine as a modeling tool for Wider Society Learning. Jest on realizowany przez Muzeum Miedzi w Legnicy we współpracy z KGHM CUPRUM Sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz partnerami z kraju i zagranicy. Przy okazji – zwiedzić możemy również Lapidarium przy Muzeum Miedzi u zbiegu ul. Partyzantów i Rycerskiej. Stałą ekspozycję detali architektonicznych i kamiennych elementów wystroju dawnych legnickich budowli XIV-XIX w.
Muzeum w Legnicy powstało w 1879 r. Jego budynek i bogate zbiory uległy zagładzie w 1945 r. Utworzone dopiero w 1962 r. obecne Muzeum Miedzi nie odziedziczyło niczego po tym przedwojennym Muzeum i musiało być organizowane od podstaw. Na swoja siedzibę otrzymało dawny pałac opatów cysterskich wzniesiony w latach 1726 – 1728 przez opata klasztoru w Lubiążu Ludwika Baucha. Kartusz herbowy opata umieszczony został powyżej portalu zwieńczonego balkonem z figurami św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi. Gmach ten oraz zlokalizowana obok Akademia Rycerska, a na przeciw kościół św. Jana i dawne Kolegium Jezuickie tworzą dziś unikalny kompleks architektury barokowej usytuowany w centrum miasta, tuż obok Rynku. Drugi gmach muzealny stanowi budynek XIX-wieczny, przyległy pod kątem prostym do barokowego pałacu, usytuowany wzdłuż ul. św. Jana. Na tyłach obu gmachów urządzone zostało lapidarium. Na plenerowej ekspozycji zgromadzono ponad 70 detali rzeźbiarsko-architektonicznych z wyposażenia i wystroju różnych budowli legnickich od XIV do XIX w. Muzeum Miedzi w Legnicy jest samorządową instytucją kultury finansowaną z budżetu miasta Legnicy. Niemal od samego początku zainteresowanie muzeum skupiało się na dwóch równorzędnych dziedzinach: dziejach Legnicy i obszaru historycznie z nią związanego oraz miedzi i jej wykorzystywaniu przez człowieka.