Przed nami trudny czas, więc żeby nie ryzykować zdrowia własnego i innych, jako rozsądni ludzie zostajemy w domu. Czy to jednak powód, by w XXI wieku rezygnować z łaknienia poznawania świata lub chłonięcia sztuki? Zdecydowanie nie…
W cyklu #ZwiedzajWirtualneMuzea zaproponujemy wycieczki, które można odbyć i nie naruszyć dobrej zasady #zostańwdomu. Aby wybrać się do muzeum i dowiedzieć fascynujących rzeczy, czasem nie trzeba nawet wychodzić z domu.
Co prawda w większość muzeów w naszym regionie niestety nie ma dostępu do innowacyjnych technologii, by odbyć po nich wirtualny spacer, ale można natomiast obejrzeć kilka zdjęć eksponatów. Jest też dostępny całkiem spory zasób informacji na temat wystaw. Póki co można zaplanować osobistą wizytę, gdy tylko sytuacja zdrowotna na to pozwoli.
Na uwagę zasługuje zbiór lokalnych sreber oraz innych wyrobów rzemiosła artystycznego, w tym piękna, porcelanowa filiżanka z ręcznie malowaną panoramą miasta Reichenbach (Dzierżoniów), pochodząca z początku XIX wieku. Znajduje się tu również zbiór pieczęci miejskich, dokumenty i pisma związane z historią miasta oraz przedmioty związane z prusko-austriacką bitwą z 1762 roku na stoku góry Rybak nieopodal Dzierżoniowa. Na ekspozycji można również zobaczyć próbki materiałów produkowanych w Dzierżoniowie w końcu XVIII wieku, które zostały umieszczone w kuli hełmu wieży ratuszowej, pamiątki związane z młynem Hilberta oraz najstarszą dzierżoniowską apteką. Oprócz tego na wystawie zaprezentowane zostały listy napisane przez najznamienitszych XIX-wiecznych mieszkańców Dzierżoniowa: Augusta Sadebecka, Józefa Tadeusza Melchiora Kellnera oraz Adolfa Maksymiliana Rinke.
Muzeum Miejskie Dzierżoniowa powstało 1 maja 2011 r., poprzez przekształcenie działającej, przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, Izby Regionalnej. Siedzibą Muzeum jest w willa Cohnów przy ul. Świdnickiej 30. Pałacyk miejski, wzniesiony najpewniej w 1897 roku, należał pierwotnie do Hermanna Cohna, współzałożyciela firmy Cohn Gebrüder – jednej z pierwszych tkalni mechanicznych w Dzierżoniowie. Obecnie, na wystawach stałych, zobaczyć można zbiory kartograficzne i dokumenty dotyczące Dzierżoniowa i okolicznych miejscowości. Spora kolekcja artefaktów obrazuje rozwój naszego regionu od czasów schyłkowego paleolitu po czasy nowożytne. Szczególny charakter mają: Salonik Mieszczański i Izba Sowiogórska. Można tam zobaczyć typowe wyposażenie XIX-wiecznego pomieszczenia reprezentacyjnego oraz sprzęty i narzędzia używane w codziennym życiu. W Muzeum można zobaczyć także zbiory, z nie tak odległej historii, które obejmują zabytki przemysłu i rzemiosła, a także przedstawiają sylwetki ludzi związanych z regionem.