Przed nami trudny czas, więc żeby nie ryzykować zdrowia własnego i innych, jako rozsądni ludzie zostajemy w domu.
Czy to jednak powód, by w XXI wieku rezygnować z łaknienia poznawania świata lub chłonięcia sztuki? Zdecydowanie nie… W cyklu #ZwiedzajWirtualneMuzea zaproponujemy wycieczki, które można odbyć i nie naruszyć dobrej zasady #zostańwdomu. Aby wybrać się do muzeum i dowiedzieć fascynujących rzeczy, czasem nie trzeba nawet wychodzić z domu.
Taką możliwość oferuje Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego.
Do Państwa dyspozycji są 4 ciekawe wystawy: układ kostny kręgowców, świat roślin, owady i człowiek oraz świat zwierząt. Każdą z nich zobaczyć można podczas wirtualnego spaceru, dzięki kamerom „360”.
Świat roślin
Wystawa ukazuje przedstawicieli flory wszystkich regionów geograficznych kuli ziemskiej. Jest to jedyna w Polsce tak dużych rozmiarów stała wystawa botaniczna i w całości opierająca się na zbiorach z Zielnika Muzeum Przyrodniczego UWr. Prezentowanych jest na niej blisko 500 gatunków roślin należących do wszystkich grup systematycznych, uporządkowanych zgodnie z systemem proponowanym przez Szweykowskich.
Świat zwierząt
W największej, zabytkowej sali pokazano ponad 1500 eksponatów. Wystawa, ilustrująca różnorodność świata zwierząt, jest przeznaczona dla wszystkich odbiorców, a zadaniem jej jest edukacja i zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Ekspozycja utrzymana jest w układzie systematycznym. Najliczniej reprezentowane są ptaki, muszle mięczaków oraz owady. Na wystawie pokazano 448 gatunków ptaków, reprezentujących 137 rodzin, a więc większość istniejących obecnie na Ziemi, począwszy od wielkich strusi, po najmniejszych przedstawicieli tej grupy, tj. kolibry.
Owady i człowiek
Wystawa przedstawia relacje między człowiekiem a owadami, uzupełnione o wybrane zagadnienia i zjawiska charakterystyczne dla tych zwierząt. Jeden z działów wystawy poświęcony jest gatunkom owadów szkodliwych z punktu widzenia człowieka. Najbardziej znane i uciążliwe szkodniki upraw należą do wielu rzędów i rodzin owadów. Najczęściej są to chrząszcze, motyle i błonkówki, rzadziej muchówki czy prostoskrzydłe (m.in. rzadko obecnie spotykana w Polsce szarańcza wędrowna).
Układ kostny kręgowców
Wystawa poświęcona układowi kostnemu kręgowców ilustruje zależności między budową i funkcjonowaniem szkieletu. Wśród 66 przedstawionych kompletnych szkieletów można obejrzeć szkielety zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym; są tu ryby chrzęstnoszkieletowe i kostnoszkieletowe oraz przegląd ssaków morskich: diugoń (Dugong dugong), manat (Trichechus sp.), delfiny, białucha (Delphinapterus leucas) i narwal (Monodon monoceros) z charakterystycznym spiralnie skręconym, długim kłem („rogiem jednorożca”).
We wrocławskim Muzeum Przyrodniczym zasoby muzealne gromadzone są od 1811 roku. Pracownicy Muzeum zbierają materiały zoologiczne i botaniczne przede wszystkim podczas prowadzonych przez siebie naukowych badań terenowych oraz przez organizowanie wypraw naukowych do różnych części świata. Materiały zebrane w czasie ich trwania pozostają w muzealnych zasobach. Część materiałów Muzeum kupuje. Są to zwykle kolekcje określonych grup zwierzęcych czy roślinnych, gromadzone czasem przez całe życie zbieracza – uczonego lub hobbysty, który jest bardzo dobrym specjalistą w danej dziedzinie. Zbiory powiększają się także dzięki darowiznom oraz wymianie materiałów między muzeami i zbieraczami. Również specjaliści zajmujący się określonymi grupami zwierząt czy roślin, pracujący w Muzeum, otrzymują do opracowania okazy czy większe zbiory, które potem są zwykle włączane do kolekcji muzealnej.