Czas epidemii sprawia, że mamy okazję, aby poznawać świat i chłonąć dzieła ludzkiej inwencji. Nie zmarnujmy tej szansy i przestrzegajmy zasady #zostańwdomu oraz ograniczeń pozadomowej aktywności, a jednocześnie zwiedzajmy ciekawe zakątki i miejsca naszego regionu w ramach cyklu #ZwiedzajWirtualneMuzea.
Z pomocą przychodzi technologia, oferując zwiedzanie niezwykle ciekawych wystaw bez wychodzenia z domu lub chociaż możliwość spojrzenia na część eksponatów przez fotogalerię.
Z takim zaproszeniem wychodzi do nas Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
Jego dzieje wręcz giną w mroku dziejów. Kuglarze i żonglerzy (wędrowni muzykanci, śpiewacy, tancerze) z pewnością występowali w mieście już od jego średniowiecznych początków, grając na miejskich placach, zwłaszcza w dni targowe. Widowiska uświetniały też uroczystości kościelne. Z początkiem XVII wieku teatr wszedł do programów szkolnych. Grano historie biblijne i starożytne, ale wiemy także o legnickich spektaklach, których treścią był podbój Meksyku przez Corteza, zwycięskie kampanie Habsburgów czy bitwa legnicka. Uczniowie obowiązkowo występowali dwa razy do roku przed rodzicami, aby udowodnić swoje postępy w nauce.
Teatr w Legnicy trzeba było zbudować praktycznie od podstaw. Dyrektorowi, Jackowi Głombowi udało się skompletować znakomity zespół, zaprosić do pracy świetnych reżyserów, zainscenizować wiele spektakli, które zyskały ogólnopolski rezonans i odwiedziły międzynarodowe festiwale. Udało mu się wpisać w przestrzeń miasta i wyznaczać jego kulturalny puls; zdołał przebić się do kulturalnej świadomości całego kraju. Mimo ograniczeń związanych z kwarantanny, możecie Państwo zwiedzić fantastyczne wnętrza naszego legnickiego teatru.