Wrocław, ale i ogólnie Dolny Śląsk kulturą stoją. O tym nie trzeba przekonywać w zasadzie nikogo. W styczniu rusza cykl „Żywe kultury teatru”, który zaznaczy swoją obecność także na Dolnym Śląsku.
Pierwsze spotkanie już 18 stycznia. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to czas dla odmienności gatunkowej, tematycznej, ale i zaprezentowania estetycznie zjawisk teatralnych. Pasja społeczna legnickich aktorów i dyrektora sprawia, że zespół słynie z tego, że na scenie pokazuje aktualną sytuację Polski i jej obywateli, zadając przy tym niewygodne pytania i wzbudzając kontrowersje – tak napisano w opisie spotkania „Made in Legnica”, które już w poniedziałek 18 stycznia 2020 r. zainauguruje „Żywe Kultury teatru” na Dolnym Śląsku. Transmisja odbędzie się za pośrednictwem facebookowego profilu Instytutu Grotowskiego, a poprowadzi je dyrektor instytutu Jarosław Fret.
Na poniedziałek 25 stycznia 2020 r. o 19:00 we wrocławskiej Piekarni Instytutu Grotowskiego zaprezentowany ma być spektakl „Orkiestra” w wykonaniu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Temat jest smakowity, choć lokalny i prozaiczny. Inspiracją do jego stworzenia były bowiem wspomnienia robotników, którzy w 1957 roku trafili do Zagłębia Miedziowego w poszukiwaniu pracy. To data, kiedy powstaje KGHM, kiedy odkryto złoża miedzi.
Organizatorzy zapowiadają, że w tym spektaklu nie zabraknie różnych emocji. Absurd, ma się mieszać z goryczą, powaga z absurdem, zaś heroizm z podłością. To opowieść o członkach zespołu kopalnianego, którzy wspominają śmierć kolegi. Zastanawiają się nad losami mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Nie brakuje odniesień do wydarzeń historycznych takich jak głębienie pierwszych szybów, pochody pierwszomajowe, czy zawołanie biskupów z Polski i Niemiec.