Fotografia w podczerwieni (ang. infrared, IR) dosłownie pozwala zobaczyć to, co niewidoczne. Zdjęcia wykonane w tej technice wyglądają jak z innego świata, są magiczne, tajemnicze i niespotykane. Za pomocą fotografii IR możemy przedstawić świat niewidzialny dla człowieka.
Kamil Pluta, urodzony w Świebodzicach, z wykształcenia geolog i administratywista. Wykazujący zainteresowania z dziedziny nauk o ziemi oraz szeroko pojęte przyrodnicze. Pierwszy aparat tzw. „cyfrak” to ok. 2004 rok i te początki wiążą się z szeroko pojętą rewolucją cyfrową. Tematyka zdjęć jest głównie przyrodnicza. Fotografia przyrodnicza była też przyczyną zainteresowania się techniką wykonywania zdjęć w bliskiej podczerwieni. Zdjęcia wykonane w podczerwieni cechują się wyjątkową klarownością. Mocne kontrasty i zaskakująca tonalność to dodatkowe zalety takich fotografii. Zieleń (czyli np. trawa, listowie) wychodzi bardzo jasna, niemal biała – to dlatego, że odbija promieniowanie podczerwone. Z kolei niebieski (np. niebo, woda stojąca – staw, jezioro) staje się na zdjęciach bardzo ciemny, niemal czarny (a w kolorze – ciemnoczerwony), ponieważ pochłania podczerwień. Kamil Pluta tworzy swoje IR w wersji tzw kolorowej, czyli zakres ok 680 nm do 1000 nm, wykonane odpowiednio skonwertowanym aparatem.
Wernisaż wystawy zdjęć Kamila Pluty pt. „Bliska podczerwień – a jakże daleka” odbędzie się w piątek 1 kwietnia 2016 r. o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach.