Miłośnicy sztuki teatralnej będą mieli szczególną okazję, by spotkać się z wielorakimi formami teatru w wykonaniu artystów, którzy przybędą do Ząbkowic Śląskich w najbliższy weekend.
Po raz kolejny odbywać się będzie seria kilku świetnych przedstawień. Ząbkowickie Spotkania Teatralne trwać będą dniach 8 – 10 kwietnia 2016 r. (piątek – niedziela). Spektakle będą prezentowane na scenie Ząbkowickiego Ośrodka Kultury lub w Rynku. Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie spektakl uliczny pt. „Wiśniowy Sad” w wykonaniu Lwowskiego Teatru „Woskresinnia” – uczestnika wielu międzynarodowych festiwali teatralnych. Tego nie możecie przegapić, to olśniewające widowisko, pełne ognia, efektów pirotechnicznych i popisów tanecznych na szczudłach. Spektakl w całości finansowany jest przez osoby prywatne, dedykowany jest pamięci naszego teatralnego kolegi Aleksandra Greczanowskiego. Cały program można zobaczyć na załączonym plakacie.
PIĄTEK – 8 kwietnia 2016 – godz. 9:00 i 11:00 (scena ZOK) – „Bajki znane i lubiane” w wykonaniu teatru Stowarzyszenia Animatorów Kultury.
„Czerwony Kapturek”: najpopularniejsza baśń świata przedstawiona została w konwencji improwizacji teatralnej. Aktorzy inscenizują Czerwonego Kapturka korzystając z rad i wskazówek dziecięcej publiczności. Widzowie wierzą, że mają wpływ na przebieg scenicznych zdarzeń i rozwój sytuacji.”
„Kopciuszek”: dobrze znana i bardzo lubiana opowieść Jana Brzechwy o skromności i pyszałkowatości, o nagrodzie i karze. Mądrość młodej i skromnej dziewczyny przeciw wyrachowaniu innych ludzi. Szczerość i odwaga naprzeciwe tchórzostwa… Oryginalny zamysł reżyserski, piękne piosenki, pomysłowa scenografia i kostiumy oraz świetna obsada, to atuty tego przedstawienia, które jednocześnie bawi i wzrusza. To spektakl nie tylko dla najmłodszych, lecz dla całych rodzin; poruszający najgłębsze ludzkie emocje.”
SOBOTA – 10 kwietnia 2016 – godz. 20:00 – (scena Rynek) – „Wiśniowy Sad” – plenerowy spektakl w wykonaniu Lwowskiego Teatru Woskresinnia na podstawie dramatu Antoniego Czechowa.
Tematyką utworu jest rozpad dawnych gniazd szlacheckich i degeneracja ziemiaństwa. Treścią są dzieje wdowy Raniewskiej, jej brata Gajewa i ich najbliższego otoczenia. Raniewska po śmierci syna wyjechała za granicę z kochankiem, który ją porzucił i okradł. Obecnie wraz z córką Anią wraca do rodzinnego majątku, w którym rezyduje Gajew – jej brat. Majątek jest zadłużony, a jedyny sposób na wyjście z długów to rozparcelowanie starego wiśniowego sadu, przylegającego do dworu, i sprzedanie go na działki budowlane. Raniewska nie zgadza się na to. Majątek i sad zostają jednak zlicytowane. Nowym właścicielem zostaje Łopachin, syn pańszczyźnianego chłopa, którego kiedyś nie wpuszczano nawet na pokoje. Wszyscy opuszczają dwór. Raniewska powraca do Paryża wezwana przez chorego kochanka. Na miejscu pozostaje tylko Firs, wierny sługa, o którym wszyscy zapomnieli. Wśród powszechnego poczucia klęski jedynie Ania i Trofimow nie tracą nadziei. Zamierzają poświęcić się nauce i zdobyć zawód.