KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

G jak grafika G jak Getz

VV Dodane przez VV
13-08-2016
w Wiadomości
Czas czytania: 2 min
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

Leon Leonowicz Getz urodził się 13 kwietnia 1896 roku we Lwowie w mieszanej rodzinie polsko-ruskiej. Po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1919–1924) na 19 lat osiadł w Sanoku, gdzie pracował jako nauczyciel rysunku i języka ukraińskiego, a od roku 1939 do momentu opuszczenia Sanoka w 1944 był dyrektorem Muzeum Łemkiwszczyna, które sam założył w 1930 roku. W tamtym okresie cały czas tworzył własne prace malarskie, a ponadto był jednym z najważniejszych animatorów ukraińskiego życia narodowego.

Zafascynowany kulturą łemkowską podróżował po okolicznych wsiach łemkowskich kolekcjonując pamiątki kultury materialnej: sprzęty domowe i gospodarskie, stroje, ozdoby oraz stare ikony, które sam odnawiał. Uratowanie dla przyszłych pokoleń wielu zabytków materialnej kultury Łemków do dziś uważa się za jedno z najważniejszych osiągnięć artysty na polu jego działalności kulturowo-narodowej. Po II wojnie światowej Getz przeprowadził się do Krakowa, gdzie był profesorem ASP (1950–1958). Tutaj, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, artysta stopniowo odchodził od malarstwa aby w końcu całkowicie poświęcić się rysunkowi. W okresie II RP i PRL pozostawał jednym z najważniejszych przedstawicieli inteligencji ukraińskiej. Zmarł w Krakowie 16 grudnia 1971 roku.

Wystawa w legnickiej Galerii „Ring” to ekspozycja grafik Leona Getza – profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyrektora Muzeum Łemkiwszczyna, pasjonata kultury łemkowskiej. Wszystkie grafiki odzwierciedlają indywidualny styl twórczości Getza, łączący elementy ekspresjonizmu i kubizmu, operujący łukowatymi liniami i oszczędną kompozycją pozbawioną zbędnych szczegółów. Wystawa prezentuje 48 grafik Leona Getza pochodzących z kolekcji Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera. Obejmuje ona grafiki o charakterze symboliczno-religijnym (m.in. Po duszę, Wzniesienie, Przed ołtarzem), prace pochodzące z cykli o podbudowie symbolicznej (m.in. Smutek, Muza, Nędza), jak również wiele prac o tematyce głównie architektonicznej, choć często również o silnym zabarwieniu symbolicznym (m.in. Malarz, Zaułek w Sanoku, Schody w Sanoku). Wśród tych ostatnich wielokrotnie powtarza się jeden z ulubionych motywów architektonicznych artysty (obok motywu zamkniętego podwórka) – schody, symbol chęci artysty wyrwania się z dusznego otoczenia i pokonania ambicjonalnej drabiny prowadzącej do uznania w świecie, nie tylko w prowincjonalnym Sanoku.

Wernisaż wystawy pt. „Leon Getz, Grafika” odbędzie się w piątek 19 sierpnia 2016 r., o godz. 17:30 w Galerii „Ring” w Legnicy i można ją tam oglądać do 4 września 2016 r.

Tagi: grafika
Poprzedni artykuł

Odgłosy nieba w Mieście Cudów

Następny artykuł

Spacer ze „Szczęściem pachnącym wanilią”

Podobne Posty

Sztuczna inteligencja i trójwymiarowa
Wiadomości

Sztuczna inteligencja i trójwymiarowa grafika – w Multimedialnej Galerii Obrazu

Trójwymiarowa grafika, grafika warsztatowa, fotografie z drona, obrazy stworzone przez sztuczną inteligencję czy filmy animowane będzie można obejrzeć na wyjątkowej...

Dodane przez VV
13-10-2024
Słowiański świat
Wiadomości

„Słowiański świat Kajka i Kokosza” – w Centrum Historii Zajezdnia

Po raz pierwszy we Wrocławiu Kajko i Kokosz, czyli dwóch najdzielniejszych słowiańskich wojów, zabiorą wszystkich spragnionych przygód do swojego słowiańskiego...

Dodane przez VV
27-05-2024
Świat realny i wyobrażony
Wiadomości

Świat realny i wyobrażony – „Pomiędzy dwoma”

Grafiki i rysunki stworzeń z innego świata – dziwne i mistyczne – odbite na miedzianych matrycach monstra autorstwa Sarah Steuer...

Dodane przez VV
22-04-2024
The Mystery of BANKSY
Wiadomości

„The Mystery of BANKSY – A Genius Mind”

Urodzony w Bristolu, znany na całym świecie, ale wciąż anonimowy i otoczony tajemnicą. Banksy – bo o nim mowa –...

Dodane przez VV
12-03-2024
Następny artykuł

Spacer ze „Szczęściem pachnącym wanilią”

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist