KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

Serce to jeszcze za mało żeby kochać

VV Dodane przez VV
23-11-2018
w Wiadomości
Czas czytania: 3 min
0
Serce to jeszcze za mało żeby kochać
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

Zaduszki Wokalne w Kłodzku – dla organizatorów i wiernej publiczności już dwunaste spotkanie z klimatem śpiewu i muzyki odnoszących się do nieoczywistej rzeczywistości, ze świadomością której żyjemy z dnia na dzień, choć na co dzień nie myślimy o tym. Każdy rok dzieła, jakie tworzą Agata Bilińska i Roho Konar, czyli animatorzy (anima… nomen-omen) przynosi niespodziewane doznania i wprawdzie mogłoby się zdawać, że paleta możliwości nie jest nieograniczona, to jednak nadal nie widać jej limitu.

Dla piszącego tego słowa szóste, tegoroczne Zaduszki Wokalne w Kłodzku – jak co roku – to dwa impulsy. Jeden, pierwszy, jedyny w sobie – intensywny, esencjonalny, intro całego wydarzenia. Myślę tu o minirecitalu duetu Agata & Roho. Objawiają każdym swoim występem pokłady energii zagnieżdżonej w brzmieniu gitary Roho i wokalu Agaty, które splecione w jedno emanują witalnością. Oboje subtelnie odsłaniają dar artystycznej, ale też osobistej, synergii serc i myśli. Dzielą się nią, jakby zapraszając do udziału w tej metaartystycznej harmonii. Jednocześnie ujawniają nie tylko to, co ich wnosi ponad płaszczyznę twórczości muzycznej, ale i wyznają to, ku czemu podążają wspinając się po stopniach kreowania przeżyć, wręcz doznań wywoływanych tym, co śpiewając i grając oddają publiczności. Słuchacze mogą w trakcie ich koncertów – tak też było i tym razem – poczuć coś, co przypomina wejście do nieznanego wcześniej miejsca, w którym trwają niemieszczące się w słowach fenomeny. Ich światło, ich ciepło, ich immanentny smak i (może) eschatologiczny horyzont.

Agata i Roho podarowali nam na wejściu trzy cudownie brzmiące kompozycje. Pierwszy to mantra „Aad gureh nameh”, drugi to utwór „Both sides now” Joni Mitchell, zaś trzeci „Chcę widzieć Cię” – piosenka zespołu Fisheclectic. Wszystkie autorsko aranżowane i zagrane przez Roho oraz wyśpiewane przez Agatę.

Drugi impuls, łagodniejszy przez rozciągnięcie w czasie i licznie piosenek. To recital Mietka Szcześniaka i formacji „Projekt Nierówni” oparty o teksty księdza poety Jana Twardowskiego. Artysta i towarzyszący mu instrumentaliści przez prawie dwie godziny rozsnuli po sali koncertowej Kłodzkiego Ośrodka Kultury aromat metafizyki. Sam wokalista nie taił, że warstwę muzyczną prezentowanej odsłony kreuje Paulinho Garcia – brazylijski kompozytor i instrumentalista, który był jednym z akompaniujących Szcześniakowi artystów. Sklejenie tekstów Księdza Jana z melodyką południowoamerykańską – to istne mistrzostwo! Przeplatanie kolejnych piosenek krótkimi, ale sytymi treściowo wypowiedziami, tworzyło konsekwentną narrację. Wyobraźnią przenoszeni byliśmy w dziedziny wrażliwości na to, co jest domeną duszy, ale i na to, co stanowi oś ciała, a przecież obie sfery są w człowieku jednością. I o tej właśnie jedności wewnętrznej i jedności ze Stwórcą opowiadał, a przede wszystkim śpiewał Mietek Szcześniak. Nie sposób było nie zasłuchać się w każdy z kolejno wykonywanych miniaturowych i wielkich zarazem dzieł wokalno-instrumentalnych. Należy zaznaczyć, że koncert był oparty o zawartość wydanej w 2016 r. płyty  pt. „Nierówni” z utworami na kanwie tekstów księdza poety Jana Twardowskiego. Jak mówił sam Mietek Szcześniak, każda z piosenek ma dawać ciepłą nadzieję i afirmować prostoduszność. Bez cienia wątpliwości osobowość sceniczna artysty jest adekwatna do takiego właśnie pogodnego i optymistycznego przesłania.

Wiersz Księdza Jana, w którym refrenicznie przewija się fraza „Serce to jeszcze za mało żeby kochać” była – w moim odczuciu – apogeum i jednocześnie epicentrum tegorocznych Zaduszek Wokalnych. Nie mogłem rejestrować koncertu w jego części koncertu, więc dołączam klip znaleziony w sieci. Niech będzie namiastką ilustracji tego, co poczułem, słuchając piosenki.

Nie można chyba bardziej oddać słowami (perfekcyjnie otulonymi muzyką) istoty miłości. Miłości jaka jest wrażliwą struną biografii każdego człowieka, ale też nicią pozwalającą dotrzeć jednemu człowiekowi do drugiego, a każdemu z ludzi i nam wspólnie – do Boga. Recital Mietka Szcześniaka, podarowany w ramach 12. Zaduszek Wokalnych spełnił rolę katalizującą świadomość sensu życia, które zaczyna się tu i teraz…






























Krzysztof Kotowicz

info@vvena.pl

Tagi: muzykaśpiew
Poprzedni artykuł

Komiks wszechczasów

Następny artykuł

19:00 Spektakl „Po nas choćby kosmos”
Wałbrzych

Podobne Posty

Szkoła Artystyczna Open
Wiadomości

Szkoła Artystyczna Open Vocal zaprasza – na „Forte-Piano”

„Forte-Piano” Szkoły Artystycznej Open Vocal to kolejny z cyklu wiosennych koncertów tematycznych, które stały się już tradycją w jej muzycznym...

Dodane przez VV
18-02-2025
Bądźmy bliżej siebie
Wiadomości

Bądźmy bliżej siebie – muzyczne spotkania PWM w NFM

Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej...

Dodane przez VV
10-02-2025
Natalia Przybysz
Wiadomości

Natalia Przybysz – „Prąd 10 lat”

Natalia Przybysz – kompozytorka, autorka tekstów i aktywistka zaangażowana w działania proekologiczne. Jeden z najważniejszych, najbardziej rozpoznawalnych kobiecych głosów na...

Dodane przez VV
07-02-2025
Eklektyzm i muzyczne eksperymenty
Wiadomości

Eklektyzm i muzyczne eksperymenty – „Pomiędzy Grechutą a Pink Floyd”

Ważna wiadomość dla fanów eklektyzmu i muzycznych eksperymentów. To zaproszenie na wyjątkowy koncert. W Centrum Kultury Agora zagrają Sambor Dudziński oraz...

Dodane przez VV
31-01-2025
Następny artykuł

19:00 Spektakl "Po nas choćby kosmos"
Wałbrzych

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist